Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-06-16, 18:05
  #1
Medlem
Rodjas avatar
Om man vill glömma sin egen agenda kring hur vår tillvaro och världsbild är beskaffad,
och ta del av lite djupa och engagerade samtal så lyssna på det här på p1:

Människan och maskinen

I tio olika samtal, utspridda på både kända och hemliga bibliotek runt om i Stockholm, ska en historia med tusenåriga anor berättas. För att förstå framtiden måste vi nämligen återupptäcka vårt glömda förflutna. Någonstans i våra liv, i vår vetenskapshistoria och i vår kulturhistoria finns en hemlighet gömd. I de här programmen kommer den hemligheten att undersökas.


Det sägs ibland att vår tids utveckling, med enorma tekniska och sociala förändringar, inte går att överblicka, eller ens förstå. Men allt handlar om med vilken blick man ser på världen. I Människan och Maskinen presenteras en ny berättelse om vår samtid och framtid. Kanske kommer du börja se världen på ett fullständigt nytt sätt.

Tio program med tio rubriker

Människan och maskinen görs av radiojournalisten Eric Schüldt tillsammans med Per Johansson, doktor i humanekologi.

http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=5428054
http://t.sr.se/1i6rrUs

Vore roligt om någon ville ta del av dessa samtal och diskutera lite det här, av det som de tar upp.
Skillnaden i ton och takt i de samtalen är respektfulla, intelligenta och förda med en tillit till varandras
syn på saker och ting.
Citera
2014-06-17, 00:22
  #2
Medlem
MeanMEs avatar
Hjälper nog lite med denna länk till de olika programmen.
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=4462
Citera
2014-06-18, 21:59
  #3
Medlem
Rodjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeanME
Hjälper nog lite med denna länk till de olika programmen.
http://sverigesradio.se/sida/avsnitt?programid=4462
Ja, tack för det
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback