Har hittat förnamnet på Svensken
http://nyheder.tv2.dk/krimi/2015-11-...oebe-spaedbarn
Svenskeren Oscar
Svensk politi slog til i Eskildstuna 11. juni 2014. Her anholdt de en 29-årige familiefar ved navn Oscar, der havde en længere it-uddannelse.
I hans besiddelse fandt politiet en stribe servere, hvor der lå over to millioner billeder og film. Den 29-årige blev 11. september 2015 idømt tre års fængsel ved en svensk landsret.
Svenskeren blev pågrebet, efter at hollandsk politi var stødt på chat-beskeder, som den 37-årige Auke havde haft med en svensk person, der kaldte sig "Nisse Hult". Oplysningerne blev overgivet til svensk politi, der ifølge dommen mod svenskeren 'ganske enkelt' kunne sætte lighedstegn mellem "Nisse Hult" og den 29-årige familiefar Oscar fra Eskildstuna.
Oscar tilstod i en række afhøringer til politiet og fortalte bredt om de kontakter, han havde haft i verden. Han fortalte eksempelvis om sit forhold til hollænderen Auke, der gik under navnet TTxT. Hollænderen havde været en blandt mange, der havde haft adgang til hans servere - til at lægge materiale op og hente det.