Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2014-06-11, 12:54
  #1
Medlem
Kom igår hem ifrån Kina. Jag hade 13 cigarettpaket i mitt bagage vilket motsvarar 260 cigaretter. När jag kom till Landvetter och hämta mitt bagage kunde jag inte hitta den. Jag gjorde en anmälan och åkte hem utan mitt bagage. Senare under dagen mottog jag ett samtal och fick förklarat för mig av en man att han tagit fel väska med sig hem men att han kunde lämna den senare under dagen. Efter en timma mötte jag upp hans dotter och hon förklarade att hennes pappa är väldigt vimsig av sig. Hon berättade även att tullen hade beslagtagit mina cigaretter, gett dem 1500kr i böter och räknat till över 20 paket..

Läste på Tullverkets hemsida att om man har över 200 cigaretter med sig utanför eu får man skatta ca 2kr/cigg men kan inte läsa någonstans om att de beslagtar cigaretterna.
Dessutom ifall om tullen nu öppnar min väska så märker väl förfan gubben på mina kläder att det inte är hans väska? Eller är han inte med när de öppnar väskan?
Citera
2014-06-11, 12:58
  #2
Medlem
M1159s avatar
Kanske det inte var Tullen som tog dem, och kanske gubben inte var så virrig egentligen.
Citera
2014-06-11, 12:59
  #3
Medlem
EckiEckis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av idasuperstar
Läste på Tullverkets hemsida att om man har över 200 cigaretter med sig utanför eu får man skatta ca 2kr/cigg men kan inte läsa någonstans om att de beslagtar cigaretterna.

Hm, om han skulle säga "de är inte mina" så skulle det nog kunna resultera i ett beslag. Men isåfall är det ju bara att be dottern/fadern att få se kvittot på beslaget. Om de "har slängt det" så är det ju bara att be om personnummer och kontakta tullverket och se om någog beslag gjorts. Om de inte har nåt personnummer så...

Äh, du fattar vart jag är på väg: Om de inte har några papper på beslaget så har de plockat dem själva.
Citera
2014-06-11, 16:19
  #4
Medlem
Ring flygplatsen och fråga vad som hänt, få ett papper hemskickat från dom. Sen kan du anmäla tjuven om dom snott ciggen eller ta hand om det själv ; 3
Citera
2014-06-11, 18:51
  #5
Medlem
Såvitt jag vet beslagtas det inte utan endast böter.

Sen om väskan verkligen fastnade i tullen så borde den väl inte ha legat på bandet så den andra killen kunde råka ta den? Låter som att dom stulit ciggen helt enkelt och hoppas på att du skall ge dom mer pengar.
Citera
2014-06-12, 14:28
  #6
Medlem
Har ringt runt väldigt mycket idag till Landvetter och tullar för att få information. Det är inte att jag bryr mig om ciggen eller är snål, vill helt enkelt bara veta vad som har hänt. Tullen på Landvetter berättade för mig att de beslagtagit 70 kinesiska cigarettpaket från min väska.. Jag fattar ingenting. Jag hade med mig 13 paket. Vart fan kommer de resterande 53 paketen från? Mannen som fick med sig min väska hade varit i Libanon. Han kan alltså inte haft kinesiska cigg, förutom de 13 som var mina. Jag ska nu få en kallelse till förhör.. Jag fattar ingenting.
Citera
2014-06-12, 16:04
  #7
Medlem
Låter jäkligt mysko alltså, men då verkar dom iaf inte ha ljugit för dig.

Får väl se vad dom säger i förhöret, uppdatera gärna efteråt så vi ser hur det gick!
Citera
2014-06-12, 18:16
  #8
Medlem
TobaksHasses avatar
Det var en av dom konstigaste historierna jag hört, hoppas att den slutar väl
Citera
2014-06-16, 15:31
  #9
Medlem
När är förhöret?
Citera
2014-06-16, 15:48
  #10
Medlem
G0G0s avatar
Kanske möjligt att han lyft över grejer till din väska för att sen kunna skylla på dig om han blir tagen i tullen. Kanske inte ens var cigaretter i paketen han lyfte över.
Grejerna kan han ju ha lyft över från sitt handbagage.
Citera
2014-10-19, 23:32
  #11
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av G0G0
Kanske möjligt att han lyft över grejer till din väska för att sen kunna skylla på dig om han blir tagen i tullen. Kanske inte ens var cigaretter i paketen han lyfte över.
Grejerna kan han ju ha lyft över från sitt handbagage.

Hade en mellanlanding i turkiet, och han som fick med sig min väska hade varit i turkiet. Tullen säger att det endast är kinesiska cigaretter som de beslagtagit.

Ska ha förhöret nu på torsdag, ska jag vara ärlig och säga att jag hade 13 paket eller ska jag säga att jag endast hade 10 eftersom att man mest får ha med sig 10? Antar att de kan ge mig en böter om jag är ärlig. Har även ett vittne som såg att jag endast hade 13 paket med mig om det skulle behövas senare.. Några tips inför förhöret?
Citera
2014-10-19, 23:48
  #12
Moderator
Neksnors avatar
Med tanke på att du redan har berättat mer eller mindre offentligt att du hade 13 paket så kan du väl fortsätta med det. Lite böter kan du antagligen få. Har du polisanmält att väsktjuven snodde dina cigaretter?
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback