Inte min bil - pappas.. Efter ett otal Volvo-bilar i rad blev far osams med Volvo-försäljaren i vår (dåvarande) lilla stad. Detta utspelade sig i mitten på 70-talet. Han ville köpa ytterligare en ny Volvo (5:e eller 6:e i ordningen) från samma återförsäljare, men fick ett riktigt skambud på den "gamla" bilen av försäljaren, vilket han påpekade. Då fick han kommentaren "Men det spelar väl ingen roll för dig, som tjänar så mycket"!!! Pappa var tandläkare, men definitivt inte miljonär - det var sista gången pappa köpte en Volvo. Han är ganska långsint..
Så det blev en Mercedes-Benz 230. Och det var ingen rolig historia... Kamkedjan krånglade flera gånger, även efter garantitiden. Nu när jag kan
lite mer om bilar så förstår jag inte hur en kamkedja kan "krångla". Den kan väl bli lite slapp med tiden, men jag begriper inte hur den kunde
krångla. Men det var förklaringen som märkes-verkstaden gav (antagligen ljög de?). Sedan började det elektriska krångla, och då var inte bilen gammal. Lampor fick bytas alltför ofta, vindrutetorkarna la av, säkringar gick etc. ganska slumpmässigt. På den här tiden fanns inga inbyggda diagnossystem i bilar.
Kulmen nåddes när pappa bad mig (jag var hemma på permission från det militära) att ombesiktiga Mercan åt honom. Bilen (eller rättare sagt allt kablage) började brinna när bilen stod i besiktningshallen!! Elden släcktes snabbt av personalen, och vi hjälptes åt att skjuta ut den ur hallen. Sedan reparerades den för ett väldigt högt belopp (i stort sett fick hela bilen omkablas..). Orsak - jordflätan hade lossnat! Verkstaden som senast hade "fixat kamkedjan" svor sig fria från ansvar. Men en jordfläta lossnar väl inte "bara sisådär"? Och rostar sönder gör den inte heller - den är gjord av koppar.
Pappa är lite speciell.

Han tävlade på den tiden i isracing med en "Hundkoja", och skötte bilen helt själv - motorbyte, trimning, byte av vevaxel/vevstakar/kolvar/kolvringar, renovera och trimma förgasaren, söka och åtgärda el-fel etc. Inte "tappad bakom en vagn" direkt.. Det enda han överlät till andra var reparation/modifiering av växellådan (kopplingspaket bytte han själv, och ofta) Som bäst kom han 5:a i SM (serien, inte en enstaka tävling) så han var ingen "duvunge". Men vår "bruksbil" tyckte han med all rätt att en märkesverkstad skulle ha tillräcklig kompetens att sköta, så länge vagngarantien gällde. Så den brydde han sig inte alls om - när den krånglade så överlät han problemet till verkstaden. Den var inte intressant, och skulle bara fungera.
Det blev ingen ny Mercedes när den gamla skulle bytas ut, men det förstår ni säkert.. Nu var både Volvo och Mercedes svartlistade! Kul grej: han köpte för några år sedan en gammal "Koja" som sommarbil. Den har en lite udda fjädring (hydropneumatisk?) som han älskar att pyssla med. Han är dessutom expert på elsystemet, "design Lucas - mannen som uppfann kortslutningen".
Pappa fyller 84 i år, "still going strong", och han bytte hjullagren nyligen.