Citat:
Ursprungligen postat av
bitamin-CE
Pratade med en bekant som lämnat in sin bil då ena motorfästet gått sönder, han ville få det undersökt.
det läckte också spolarvätska in i motorutrymmet vilket han ville de skulle ta en titt på.
samt att dörren gick inte att att öppna inifrån så det tog dom en titt på och fixade också.
fanskapen vill nu i efterhand ha flera tusentals kr för att i princip enbart gjort en undersökning, förutom att fixat dörren som var hur lätt som helst tydligen, nån sprint hade lossnat typ.
han körde dit bilen ena dagen och de skulle ringa nästa dag, inte fan gör de det.
mot dagens slut ringer han upp verkstaden.
efter han ringt upp så svamlar dom en massa i bakgrunden och så ber dom å få återkomma.
dom ringer upp efter en halvtimme, och han får då lite prisuppgifter, ca 3500 för denna lilla undersökning.
han tror att deras undersökning kan knappt ha tagit en timme MAX.
nu till det intressanta, då han lämnade in bilen skrev han på ett papper att han lämnat in bilen och de stod inget pris på lappen utan 0 kronor.
han misstänkte de skulle hitta på något jävla rövarpris i efterhand och mycket riktigt.
var kan han göra åt detta för så som det är så verkar verkstaden kunna sätta vilket pris som helst för sin lilla undersökning av bilen.
ponera att en verkstad gör en undersökning och säger att en hjulbult är sliten för detta vill de 50000 kr.
vad gör man när man inte är nöjd helt enkelt?
Det hela är ganska enkelt; de har utfört saker som han inte har beställt. Följaktligen betalar han inte för dem. Punkt slut.
Verkstaden har självklart skyldighet att informera i förväg om vad deras felsökning kommer att kosta. Detta är ganska vanligt förekommande och rättsläget är solklart.
Om jag vore din kompis skulle jag ta ett snack med verkstaden, förklara vad jag tycker är skälig ersättning, säg 1500 kr för en timmas felsökning och rep. av dörren. Om de inte håller med utan ändå skickar en faktura på 3500 kr så betala in 1500 kr. Skickar de inkassobrev på mellanskillnaden så strunta i dem. Kommer brev från kronofogden så skriver du tydligt på delgivningskvittot 'BESTRIDES' med svart tusch och skickar in det. Verkstaden måste då driva saken i tinget om de vill ha sina pengar. Eftersom de har fel kommer det självklart inte gå så långt.
Klart, saken utagerad med ett minimum av arbete.
* Prata med verkstaden ~10 min
* Betala vad han tycker är skäligt ~5 min
* Bestrid kronofogdebrevet ~2 min
Total tidsåtgång <20 min.