2014-05-30, 15:26
  #1
Medlem
Hej,
Jag är nybörjare i piano och i ett av mina notpapper står det 8va under f-klaven. Vet att det är en förenkling så man ska slippa göra massor av extra linjer, men när jag söker på nätet så står det att vid märkningen 8va går man upp på pianot och vid 8vb så går man nedåt. Men om ni ser bilderna som jag tog på notpappret i fråga så kan man ju enkelt skriva noten mellan dom redan existerande linjerna om man nu ska gå uppåt..? Lite förvirrande.. Antar då att man ska ner istället men bör det då inte stå 8vb?

http://imagizer.imageshack.us/v2/640...0/836/hvaf.jpg

http://imagizer.imageshack.us/v2/320.../843/yb0vp.jpg

Tack på förhand =)
Frida
Citera
2014-05-30, 17:40
  #2
Medlem
LifeRapes avatar
Spelas en oktav ner ja.
Citera
2014-05-30, 18:34
  #3
Medlem
Tack, LifeRape. Men hur var det nu med 8va/8vb, vad är då skillnaden mellan dessa? Och är det bara med vänsterhanden som jag ska spela en oktav ner?

/Frida
Citera
2014-05-30, 23:01
  #4
Medlem
LifeRapes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swedishstrawberry
Tack, LifeRape. Men hur var det nu med 8va/8vb, vad är då skillnaden mellan dessa? Och är det bara med vänsterhanden som jag ska spela en oktav ner?

/Frida

Bara vänsterhanden ja. 8vb är alltid en oktav ner, 8va kan vara på båda hållen, beroende om det står ovanför eller nedanför notsystemet.

Lycka till!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in