Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-05-29, 02:06
  #1
Medlem
xMapes avatar
Hej, kära FB.

Igår, efter stängning på stället där jag jobbar, satte jag mig på bänken utanför för att bevittna det som nu är min mest sjuka upplevelse någonsin.


När jag och min kollega satt på bänken tittade vi upp mot himlen. Plötsligt noterar vi en nästan rödblänkande stjärna som lyser väldigt starkt. Min polare, vars kunskap i astronomi jag ej kan bedöma, säger att det troligtvis är planeten Mars, då denna planet befinner sig till väst (av någon anledning).

Vi bevakar den rödblänkande stjärnan då vi ser hur två stjärnor, från ingenstans, gör sig synbara på stjärnhimmeln och rör sig tillsammans symmetriskt där de, tillsammans med "Mars" bildar en perfekt (och då överdriver jag INTE) triangel.

Två sekunder senare dyker ännu en stjärna upp intill. Vi ser hur den rör sig emot triangeln och när den nytillkomna stjärnan ligger nära, väljer de två stjärnorna i triangeln att röra sig med den tredje stjärnan för att skapa en nästan läskigt välgjord kvadrat.

De kvarblir vid sina positioner är cirka tre sekunder till, innan de försvinner ur tomma intet.



SNÄLLA, säg att någon såg det.

//Mape
Citera
2014-05-29, 03:12
  #2
Medlem
har upplevt liknande fenomen, men dock inte med en "rödblänkande stjärna" inblandad, men just i triangel form
Citera
2014-06-03, 21:03
  #3
Medlem
Du är inte ensam.


Universum är otroligt levande och att tro att vi är dom enda är bara puckat
Citera
2015-09-02, 11:44
  #4
Medlem
Har sett de flera ggr. stjärnor som går ihop till en triangel. och sedan rör sig som en enhetlig kropp.
Inga röda eller blinkande färger. ser ut som små stjärnor.
Citera
2015-09-02, 13:00
  #5
Medlem
Frk.Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av xMape

Två sekunder senare dyker ännu en stjärna upp intill.

//Mape

Typ så här nånting, 21 sekunder in i klippet?

https://www.youtube.com/watch?v=Oa6tMCM1z_0

Finns väl egentligen inte så mycket att säga. De är rätt aktiva nu i många länder och någon fientlig aktivitet är svår att skönja. Verkar mer vilja överföra info om sin energiteknologi. Svenska forskare står som äkta fårskallar när man talar om detaljer i ämnet. Utländska forskare är betydligt mer intresserade. Sverige är ett jävla U-land vetenskapligt sett och till stora delar skattefinansierat...
Citera
2015-09-03, 07:42
  #6
Medlem
JustBecauses avatar
Ja, eller så var det helt enkelt 2 - 3 st satelliter som kortvarigt hamnade i solskenet och lös upp. Låter i alla fall mest logiskt för mig.

Har du nånsin sett t ex Iridium-flares?
Citera
2015-09-04, 15:53
  #7
Medlem
Frk.Lindholms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustBecause
Ja, eller så var det helt enkelt 2 - 3 st satelliter som kortvarigt hamnade i solskenet och lös upp. Låter i alla fall mest logiskt för mig.

Har du nånsin sett t ex Iridium-flares?

Ja jag håller med du. Det vet väl alla att satelliter bildar trianglar och kvadrater samt plötsligt försvinner.
Citera
2015-09-05, 21:15
  #8
Medlem
JustBecauses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Frk.Lindholm
Ja jag håller med du. Det vet väl alla att satelliter bildar trianglar och kvadrater samt plötsligt försvinner.

Tre eller fyra satelliter som syns samtidigt, eller kommer in olika i solskenet i en triangelformation - jag ser inget konstigt med det, men eftersom du bestämt dig för att det är alienz så lämnar jag denna tråd.
Citera
2015-09-05, 22:12
  #9
Medlem
cephs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JustBecause
Tre eller fyra satelliter som syns samtidigt, eller kommer in olika i solskenet i en triangelformation - jag ser inget konstigt med det, men eftersom du bestämt dig för att det är alienz så lämnar jag denna tråd.

Finns åtskilliga satelliter som faktiskt flyger i formation, sen så är det notoriskt svårt att korrekt uppfatta inbördes rörelser o dyl korrekt på natthimlen. Såna här frågeställningar faller dessutom helt från början om det inte finns utförlig data att tillgå om tidpunkt, observationsplats, azimut och höjd på himlen i grader. Det går liksom inte att ens spekulera om det utan så mycket vettig data som man kan få tag på, så att en ordentlig utredning blir möjlig. Denna data är dessutom helt grundläggande. Fan, tänk om snuten var tvungen att gå på ett enda slumpmässigt vittnesmål varje gång ett brott konstaterats, och domstolen sedan tvingades agera enbart med basis i detta enda vittnesmål? Fullkomligt absurt.

Hosta fram sådan data så erfaret folk kan börja gräva i det, annars är det helt meningslöst. Det är talande att erfaret folk aldrig tycks se något märkligt, f.ö.

De som hävdar att det tvunget måste vara något märkligt de sett, något de dessutom ser upprepade gånger, ja då är det dags att sätta sig in i hur man hanterar dessa saker. Börja med att läsa på om amatörastronomi i största allmänhet för att få en hum om hur saker ter sig på himlen, hur man räknar på dessa och så vidare, och fortsätt sedan med att stifta bekantskap med olika tjänster som tillhandahåller realtidsdata för flyg och satelliter (finns en uppsjö bra appar till mobiltelefoner t.ex, som förvisso kräver lite intelligens och research för att få ordentlig ordning på och tolka korrekt, men som kan göra grovjobbet åt en sedan).

Kan nog nästan lova att när man börjar gräva i kalaset och bli genuint insatt så försvinner de där märkliga sakerna tämligen omgående. Kul det där. Känner alienzzarna av det och sticker måntro?
__________________
Senast redigerad av ceph 2015-09-05 kl. 22:17.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback