Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-05-26, 02:25
  #1
Medlem
RickardXXIIIs avatar
Denna valvakan som har ägt rum i kväll inför EU-valet får mig att må illa. Där hade SVT bjudit in en hel drös med vänstermänniskor som spydde galla över alla som hade någon som helst annan åsikt än de själva och i synnerhet över Sverigedemokraterna. Det är inte förvånande med denna opartiskhet hos SVT när majoriteten av journalistkråren är vänstersympatisörer. Lite objektivitet borde man faktiskt kunna kräva som licensbetalare! Pascalidou och hennes vänstersyster fick bre ut sig och utan något som helst mothugg påstå att Svenska Folket har röstat "ja till rasism" när de röstat på SD. Helt oemotsagda får de stå där och sprida sina osakliga felaktiga vänsteråsikter. Detta program måste anmälas till granskningsnämnden för osaklighet och brist på opartiskhet.

Den stora skrällen utmålades av SVT som FI, som tog ett mandat. Det var visserligen en nyhet, men en ännu större skräll var att SD faktiskt tog två mandat och fick mer än KD, C och V. SD som hade 0 mandat sedan tidigare. Hur mycket tid ägnades åt detta? Inte mycket. Det var kameror från valvakor hos MP, Sossarna och Moderaterna. Intervjuer med Mona Sahlin (vänster såklart och hedersgäst i studion som också fick bre ut sin avsky mot SD) m.fl. SVT vill inte låtsas om att SD finns. Det är dock denna osaklighet som SD vinner mycket röster på, folk ser igenom detta och frågar sig, har vi inte demokrati i Sverige?

För att klargöra en sak som inte kom fram i den flera timmar långa valvakan. Den som röstat på SD har inte röstat ja till rasism, att påstå det är fullständigt häpnadsväckande. De som har röstat ja till SD har röstat ja till mindre makt åt EU och mer makt åt Sverige i alla beslut som rör Sverige. SD är det enda sanna EU-kritiska partiet som vill att vi ska lämna EU, det fanns inget annat att rösta på om man inte gillar EU-överstatligheten. Många fransmän har också fått nog av EU liksom Storbritannien, Italien, Grekland m.fl. Är de också alla rasister bara för att de inte gillar EU?

Det ska bli spännande att se när det första landet går ur EU. Att det är orimligt svårt att gå ur EU visar vilket bedrägeri som pågår därborta i Bryssel med våra skattepengar.
Citera
2014-05-26, 02:58
  #2
Medlem
ThisExiles avatar
Oseriös valvaka? Man var fokuserad på FI's valvaka men inte SD's. Nu brinner det i knutarna!
Citera
2014-05-26, 03:04
  #3
Medlem
osiriz88s avatar
Man kunde tydligt se hur dålig stämning det blev i SVTs studio när valresultatet presenterades, och SD fick betydligt högre än väntat, samtidigt som F! fick mindre. Därefter körde hela TV-kanalen huvudet i sanden och gjorde sitt yttersta för att sopa SDs framgång under mattan.

Jag satt länge och väntade på att få se eller höra någonting från SDs valvaka, eller åtminstone en kommentar från Åkesson, men i stället blev det två timmars smutskastning och idiotförklaring av folk som röstat på SD (och på andra nationalistiska partier ute i Europa.) Mona Salin och en rad andra batikhäxor blev inbjudna i studion. Det maldes på om högervindar, främlingsfientlighet, hur illa det är att SD går bra, och hur viktigt det är med feminism.. T.o.m en suckande mupp från det utslagna Piratpartiet fick komma till tals i studion, men något ordentligt inslag från Sverigedemokraterna kom aldrig upp.

Jag tror att väldigt många reagerade på hur illa SVT skötte detta. T.o.m min vänstermorsa som röstade på F!, påpekade att SVT betedde sig som snorungar.
__________________
Senast redigerad av osiriz88 2014-05-26 kl. 03:12.
Citera
2014-05-26, 03:21
  #4
Medlem
NovaOculuss avatar
Det värsta är att SVT skall stå för just Public Service, en jävla cirkus som vi hårt arbetande medborgare finansierar ur egen ficka.

Tack vare utfrysningen och den osmidiga diskrimineringen så har den inkompetenta valvakan under regi SVT just flyttat ett par röster höger ut så att säga
__________________
Senast redigerad av NovaOculus 2014-05-26 kl. 03:23.
Citera
2014-05-26, 06:26
  #5
Medlem
Iliums avatar
Kan det vara så att SVT blandat samman valvakan med Melodifestivalen?
Citera
2014-05-26, 06:32
  #6
Medlem
Grävulens avatar
Valu där SD och Fi hade exakt samma 7,0 var knappast en tillfällighet utan antagligen riggad för att SVT skulle kunna stjäla uppmärksamhet från SD och fokusera på Fi direkt efter att Valu presenterades på bästa sändningstid. Det tog högst ett par sekunder efter att Valu presenterades tills man hoppade till Fis valvaka.

Utöver det var journalisten på SDs valvaka både ful och oseriös då han bland annat sa att det var mycket ljubel hos SD när resultatet 7,0 kom upp, men inte i närheten av det "avgrundsvrål" som hördes då SD kom in i riksdagen. Oseriöst att använda ett sånt ord om andra människors glädje.

Vid den andra sändningen från SD intervjuade han Jimmie Åkesson där han i fem minuter frågade vem SD kommer att sammarbeta med i Bryssel.

Citera
2014-05-26, 06:47
  #7
Medlem
När slutresultatet redovisades gick dom genast live till alla dom andra partierna. Fast det största nyheten att SD fick 2 mandat var tydligen inte inressant.

Vi betalar tv-licens för oberoende television. Kan dom ansvariga på svt inte leva upp till detta så skall dom genast bytas ut.
Citera
2014-05-26, 06:56
  #8
Medlem
Sonnenwendes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vorki
När slutresultatet redovisades gick dom genast live till alla dom andra partierna. Fast det största nyheten att SD fick 2 mandat var tydligen inte inressant.

Vi betalar tv-licens för oberoende television. Kan dom ansvariga på svt inte leva upp till detta så skall dom genast bytas ut.
Givetvis bör alla fritänkande individer sluta betala tv licensen, själv vägrar jag stödja Miljöpartist-tv på Gärdet.
Citera
2014-05-26, 06:58
  #9
Medlem
Kosacks avatar
Jag fick nog av eländet när man visade ett inslag om ett äldre holländskt par, som hade nationalistiska åsikter. Intervjuaren frågade dem "kan ni nämna någon viktig historisk händelse av betydelse för nationen?" De kunde inte komma på något särskilt på rak arm, så då blev kommentaren: "ja, där ser vi, högerpopulismen består av människor som saknar identitet och söker en tillhörighet."
Fy fan, vilket fullt grepp av reportern alltså!
Bara för man inte är docent i historia betyder det ju inte att man är helt historie- och identitetslös!
Undrar hur många människor som egentligen skulle kunna svara på den frågan, på rak arm och helt oförberedd...
Hela valvakeprogrammet var ju en enda orgie i anti-nationalism och multikulti!
Citera
2014-05-26, 07:01
  #10
Medlem
Det var en sjukt vinklad sändning. Sjukt vinklat!

Dessa begrepp återkom gång på gång:

Nazistiska
Högerextrema (ofta kombinerat med vindar)
Fascister
Främlingsfiendliga
EU-motståndare

En helt bisarr stämning i studion där nästan alla var vänster människor och expertkommentatorerna istället för att kommentera gör egna hyllningar och fördömanden av enskilda partier enligt egen åsikt.

Alexandra Pascalidou kastar ur sig "tycker du det är kul eller?" ang. SDs framgångar mot programledaren! Förstå det absurda i situationen när en experkomentator använder härskarteknik på programledaren i en public service kanal som sägs vara oberoende.

Jag är fortfarande chockad över nivån på mobbningen igår.

Sen undrar dom varför SD växer För att folk reagerar på era dubbla måttstockar och partiskhet, era sjuka idioter!
Citera
2014-05-26, 07:03
  #11
Medlem
El Capitanos avatar
Ja, det var sällsynt bedrövligt det här. SVT är så genompolitiserat att det saknar allt existensberättigande idag. Varför ska vi tvingas betala för den här smörjan?

Det blir allra tydligast hur värdelös och partisk media vi har när man tittar på utländska kanaler. Journalisterna där har förstås också personliga sympatier, men man försöker åtminstone agera professionellt och balanserat - det har SVT lagt ner för länge sedan. Det finns i princip inte någon i den kavalkad av tyckare man bjudit in som erbjuder en alternativ åsikt eller tanke - det är bara vänstersympatisörer, och fler vänstersympatisörer som säger samma sak i en aldrig sinande ström.

Det här kan vara det absolut vidrigaste SVT kokat ihop på många år, och man blir bara säkrare i förvissningen om att hela SVT är fullständigt ruttet inifrån och ut, och det enda man kan göra är att lägga ner skiten.
Citera
2014-05-26, 07:18
  #12
Medlem
MadScientists avatar
Så här illa trodde jag faan inte det kunde bli. Jag bytte kanal när en turka fick förklara hur "kul det var med FIS framgångar". Detta var efter att Mona Muslim och Peter "Pianisten" Woladarski fått spy ut hur otäcka SDs framgångar kan bli. Skit-tv!


En tröst att JÅ intervjuas i SVT nu dock. Kanske har de insett gårdagens sovjetbevakning?

Hur anmäler man sändningen? De bakom planeringen måste få sitt straff!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback