Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-05-25, 16:15
  #1
Medlem
Har en gitarr, en Cataluña DG-30BK som jag i princip aldrig spelar på och kan ingenting om gitarrer, men en kompis smällde en av strängarna sist jag hade fest, och nu vill jag självklart spela bara för att jag inte kan. Så vad är det för sträng jag ska köpa, och var köper man det lättast? Är en stålsträng, E, ungefär så långt sträcker sig mina kunskaper. Och när jag väl har införskaffat en, hur byter man den?
Citera
2014-05-25, 16:37
  #2
Medlem
Du måste lära dig spela på gitarren innan du kan stränga om den.
Moment 22 för dig, med andra ord.
Citera
2014-05-25, 19:51
  #3
Medlem
Det klokaste är nog att gå till närmaste musikaffär och köpa ett helt nytt set strängar. Ta med gitarren så kan de säkert ta en titt och se vad för strängtjocklekar du ska ha också. I bästa fall kanske du kan få hjälp med att få slänga på strängarna också.
Citera
2014-05-26, 17:50
  #4
Medlem
Bombaysapphires avatar
Du behöver en uppsättning strängar (lika bra att byta alla) och en stämapparat om du inte redan har en. Byt strängarna en och en, sätt på dem likadant som de som var där tidigare, stäm och stäm om till förbannelse. Det är inte svårt och det är lika bra att lära sig det om man har någon som helst ambition att spela.
Citera
2014-05-26, 22:31
  #5
Medlem
Gingers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FlyLo
Du måste lära dig spela på gitarren innan du kan stränga om den.
Moment 22 för dig, med andra ord.

Kan inte mer än instämma.

Detta är en av anledningarna till varför det finns musikaffärer som hjälper en.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback