Citat:
Ursprungligen postat av
Tubbo
Nej. Du är inte den enda som ser likheterna.
Katolska kyrkan tycks ju vara en viktig del av ett flertal konspirationsteorier. Det här är en av dom.
Alltså, låt mig först säga att jag personligen skulle vara mycket nöjd ifall kyrkan verkligen hade hela Europeiska Unionen till hands som sitt maktverktyg. Saken är den att bland katolska konspirationsteoretiker så är det precis den omvända föreställningen som gäller - alltså typ att EU är frimurarnas diaboliska sammanslutning för att krossa kyrkan.
Så vem ska man tro på?
Jag menade inte på något sätt att EU är den katolska kyrkans marionettdocka eller vice versa. Det var egentligen inte tänkt att diskussionen skulle handla om vare sig religion som sådan eller konspirationsteorier, utan tanken var att diskutera institutionen katolska kyrkan under medeltiden jämte Europeiska Unionen idag. Frågeställningen handlar om huruvida de båda i själva verket representerar samma form av maktutövande; det vill säga, är Europeiska Unionen på 2000-talet den moderna versionen av den katolska kyrkan (så som den var fram till reformationen ungefär)? Med modern menar jag, kortfattat, sekulär.
Tråden handlar alltså om att jämföra dem som separata enheter från två olika tidsperioder, inte hur de möjligtvis interagerar på 2000-talet. Jag nämnde som exempel i trådstarten att påven under medeltiden inkräktade på furstarnas suveränitet, trots att den ena var i Rom och den andra i exempelvis Frankrike; motsvarigheten för Europeiska Unionen på 2000-talet skulle vara att Bryssel säger åt exempelvis Sverige vad de ska göra. Något annat jag nämnde var ideologi, att furstarna under medeltiden accepterade påvens inkräktande på grund av den övergripande roll som kyrkan representerade inom den religiösa ideologin som furstarna hade anammat; motsvarigheten för 2000-talet är den ideologi av fredsskapande som Europeiska Unionen representerar och som medlemsländerna accepterar, vilket gör att de tillåter att få sin suveränitet begränsad.
För mig personligen känns de som i princip identiska institutioner.