Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 2
  • 3
2014-05-23, 23:45
  #25
Medlem
micro113s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CindyX
Jag tror inte att feminism är en rörelse som beskriver eller har krav på hur män ska vara alls. Det handlar om att kvinnor ska ha samma rättigheter som män.
Hur du sen själv väljer att utnyttja dina rättigheter eller hur du som kvinna väljer att leva efter dom är såklart helt upp till individen.
Om man som kvinna väljer att leva i ett parförhållande där man tar all disk och tar hand om barnen av helt fri vilja så är det exakt lika mycket feminism som kvinnan som väljer bort att passa barn och satsar på karriären istället.

Feminism är inte där för att säga hur folk ska leva sina liv utan för att ge kvinnor möjligheten att kunna få välja vilket liv det är som dom faktiskt vill leva.
Ja.

Citat:
Ursprungligen postat av CindyX
Även om de flesta kan känna igen sig i det så är det fortfarande den rätta benämningen av feminism och jag tror att dom allra flesta som kallar sig feminister inte är mer radikala än så.
Nej, de flesta är nog inte mer radikala än så .... men på FlashBack är ju själva tanken på att kvinna ens tänker och vill något väldigt radikal .. Du får tänka på det ...
Citera
2014-05-24, 00:05
  #26
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Christopher.
Tesen med feminismen är att vi män är överlägsna och dominerar er kollektivt. Frågan är således hur vill ni män att vi ska vara givet dessa förutsättningar?

Ska jag ge sambon alla mina pengar om jag har några? Ska jag dra dammsugaren ur handen på henne om hon känner för att dammsuga? (hon gör detta enbart på att jag manipulerat henne medvetet - ingen kan i sina sinnes fulla bruk vilja dammsuga). Ska jag säga upp mig från jobbet? Ska jag ta ut 100% av föräldraledigheten? Eller ska vi köra 50/50 trots att jag hatar ungarna - när hon vill ha 100% ? Är det mitt fel att hon älskar ungarna och vill ta 100% av tiden med dem? Är det fel att en man berömmer sin kvinna för hennes utseende, eller är ärlig när han tycker att klänningen är ful?


Frågorna är många - hur ska en man vara?
Om hon dammsugar, så kan du väl ta fram hink och mopp och moppa.
Om du hatar ungar, så borde du inte skaffa, men ni kan väl kompromissa, tar hon hand om barnen så kan du dela din lön och ni avvarar pensionspengar på hennes konto som hon går miste om.
Är hon hemma med barnen, så betyder inte det att hon ska passa upp dig när du kommer hem, för då ska ni dela på hushållsarbetet, hon har jobbat hemma.
En kille ska heller inte kalla tjejer för hora och liknande när de är sura.
Hur skulle du själv vilja bli behandlad?
Om din flickvän med hatar barn, varför ska då hon vara hemma?
Om killen jobbar, så ska han inte åka omvägar från jobbet och köpa prostituerade.
Han ska inte vara otrogen.
Jag tycker att om kvinnan lagar mat, då kan mannen diska eller tvärtom.
Annars lagar man mat tillsammans och diskar tillsammans.

Det var på nyhetsmorgon idag om en bok, hur man blir lesbisk, de tog upp att kvinnor fick bättre liv som lesbiska, mer fritid.
Ni män förväntar er att kvinnor ska vara era tjänare.
Hur skulle ni vara om ni bodde med en man, skulle ni förvänta er att han dammsög och diska och tvätta åt er, skulle ni anse att han skulle gå miste om lön för att ta hand om barnen?
Jag känner flera bi, som föredrar tjejer.
Jag tycker själv det är synd att jag inte attraheras av tjejer, för killar orkar man bara inte med, så egotrippade.
__________________
Senast redigerad av hanna33 2014-05-24 kl. 00:10.
Citera
2014-05-24, 08:16
  #27
Medlem
FyPharaos avatar
Det finns ju nu rätt många olika typer av feminister, så det är svårt att gissa sig till hur de önskar att män skall vara.

Jag vet däremot hur man kan leva lyckligt (förutsatt att attraktion finns) med en svensk kvinna och det är mycket enkelt.

Försök att dela så rättvist som det går på de uppgifter som tidigare betraktades som kvinnliga, dvs städning, barnpassning, matlagning mm. I tillägg till det så utför du ensam alla de uppgifter som tidigare betraktades som manliga, dvs allt som har att göra med bil, hus, båt, underhåll osv. Du bör dessutom ha en högre inkomst än kvinnan och överföra lämpliga delar av denna till henne.

Jag antar att om man till detta lägger förmågan att ikläda sig, och uttrycka, en kollektiv skuld för vad våldtäktsmän och våldsverkare gör, även i andra delar av världen, så kanske vi hamnar nära vad en svensk feminist önskar sig av en man?
Jag antar vidare att ett erkännande av ett inbillat patriarkalt förtryck bör vara en ovillkorlig egenskap på en feministisk definition av en bra man?

Fast rörande det sista stycket ovan så kan en viss försiktighet vara på sin plats. Ett alltför stort manligt självrannsakande och självkritik verkar leda till förakt från många kvinnor. Du som man bör nog inte visa dig alltför svag när du visar svaghet.

Citat:
Ursprungligen postat av hanna33
Jag tycker själv det är synd att jag inte attraheras av tjejer, för killar orkar man bara inte med, så egotrippade.

Vilken tur då att du lever i ett av världens mest fria och jämlika länder. I Sverige är det nämligen ingen som kommer att tvinga dig att leva med en man.
Det står dig helt fritt att välja bort män i ditt privata liv. Har du svårtyglade köttsliga lustar är det enkelt för dig att skaffa dig tillfällig njutning på t.ex. kvarterskrogen. När du blir äldre och därmed mer oattraktiv så kan du resa till Gambia för en liten "romans".
Se vad bra du har det!
Citera
2014-05-25, 23:56
  #28
Medlem
BenQuls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av micro113
Genom att beröva människor olika rättigheter...

Och hur berövar man någons rättigheter utan att vara överlägsen denna då?
Citera
2014-05-26, 05:57
  #29
Medlem
Richie Apriles avatar
Svaret är väl samma som för kvinnan? En individ, oavsett kön, ursprung, sexualitet, etc. ska inte behöva begränsa sig till normer som tilldelats den grupp av människor som patriarkatet anser att personen tillhör.
En person som tillhör en priviligierad grupp bör dock reflektera över hur dennes fördelar påverkar andra individer och om det är dags att dela med sig av dessa.

Utifrån detta så borde du tänka efter hur mycket du egentligen vill missa av dina barns uppväxt, hur du egentligen känner för att din fru måste städa bort din egen skit. Beter du dig så här för att det alltid förväntat sig av dig att du ska vara så på grund av vad som finns mellan dina ben? Om svaret är ja - fundera på om det skulle göra att du växer som människa om du kan tänka utanför de ramar som givits dig från födseln och vad det kan innebära för ett samhälle där ingen begränsas på liknande sätt.
Om svaret är nej - att behöva släppa ifrån sig fördelar som man fått från födseln kan svida, men det finns också förväntningar lagda på män som, om de upphävdes, kanske skulle förbättra din situation om du nu tänker efter ordentligt och inte låser dig i din faktiskt påtvingade stereotyp.

Så uppfattar jag att feminismens svar skulle vara. "Självklart ska man ha lika lön för lika arbete" känns väl mer som en politiskt korrekt floskel än feminism?
Citera
  • 2
  • 3

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback