Citat:
Ursprungligen postat av
MentosFruitcore
Må så vara, men i videon nämns ingenting om någon världsregering... varför det nu skulle vara relevant.
Hur ska du kunna ha något reellt globalt styre utan en världsregering? Du tror väl inte på allvar att det skulle stanna vid klimatfrågor?
Citat:
Och hur vet du det? Det åsido: Du menar att varje gång någon med mycket makt(inflytande, för faktiskt makt har han inte tills du visat det) säger att han/hon vill att X ska hända/fixas/göras/uppstå osv så måste vi oroa oss, och till och med hitta på idiotiska konspirationsteorier på det också? Be my guest, men räkna inte med mig.
Rotschildfamiljen var med och grundade Federal Reserve genom ett hemligt möte på Jekyll island 1910 genom deras agent Paul Warburg. Det kan du läsa mycket om i "The Creature from Jekyll island".
Fram till 2004 bestämde också Rothschild det dagliga guldpriset, så det är utan tvivel fortfarande en familj med extremt stor ekonomisk makt.
Citat:
Rent nonsens, och irrelevant dessutom.
På vilket sätt är det nonsens? Du kan inte bara avfärda såna tankegångar, t.ex. förekom mycket inavel i den familjen enbart med syfte att behålla pengarna och makten inom familjen. Självfallet gör de sitt bästa för att dölja sina tillgångar. I och med att de är delägare i Federal Reserve och haft stora investeringar över hela världen, inte minst historiskt sätt, så är det en mkt inflytelserik familj.
Citat:
"tydligt". Vad menar du med tydligt? Fast handslag, ögonkontakt och ett leende? Vad insinuerar du?
Ja, ungefär så. Inte bara ett tanklöst, snabbt, handskakande.
Citat:
Där säger vi stopp igen. Belägg? Det räcker inte med "det bara är så, och om du inte tror mig är du en del av packet".
Precis som att Hillary Clinton får instruktioner via Council on Foreign Relations (det kan du kolla upp på youtube där hon säger att det är så rakt ut) så är det likadant för Gordon Brown. Politiker är bara dessa bankirers "frontmänniskor".
Citat:
När gjorde de detta, och varför är det relevant?
Det är inte så svårt att hitta det på internet, och naturligtvis är det väldigt relevant eftersom det är ett uttalat mål hos denna elit att skapa en världsregering. Det kan t.ex. du läsa om i Carrol Quigleys bok "Tragedy and Hope". Quigley, som var Bill Clintons mentor på Georgetown University, fick nämligen tillgång till NWO-rörelsens arkiv och var en av deras historiker. Det han var emot var helt enkelt att de höll sina mål hemliga.
Citat:
Då återstår det dock att du visar att han faktiskt refererade till "toppolitiker". Det har du inte gjort.
Men det är ju självklart? Det är ju inte som att en vanlig människa, utan inflytande, kan ta de steg som krävs för att det ska bli en världsregering. Det är bara högt uppsatta, med mäktiga kontakter, som kan åstadkomma sånt.
Citat:
Foliehatt påtagen? Vad menar du med "dold" och hur vet just du att den är dold. Belägg.
Kan ta JP Morgan som ex. Det ansågs länge att han var USAs rikaste man, men efter hans död visade det sig att han bara var en Rothschildagent, liksom familjen bakom Kuhn Loeb & Co. Det har Eustace Mullins och G. Edward Griffin skrivit mycket om. Rothschilds har den verkliga finansiella makten och de styr även över Rockefellerfamiljen. Det var Rothschild som finansierade Rockefellers Standard Oil.
Jag har redan nämnt den litteratur du behöver läsa. Fed är inte ens hemliga om att institutionen ägs av medlemsbanker, och hela syftet, även om det inte sägs rakt ut, är ju att kontrollera pengaflödet och sätta USA i skuld: endast för dessa bankers vinning och INTE det amerikanska folket. Det var därmed inte ett dugg förvånande att de banker som själva orsakade finanskrisen också fick s.k. räddningspaket av just Fed.
Varför skulle dessa bankirer annars ha mötts i så stor hemlighet, och varför har flera kongressmän talat om vilken bluff Fed är (t.ex. Charles Lindbergh, Louis McFadden, Ron Paul osv.)? Varför har dollarn förlorat 98% av sitt värde sedan Fed grundades (efter att ha legat helt stabil i 100 år ungefär)? Dollarn är döende och frågan är bara om den kommer dö en långsam eller snabb död.
Citat:
Inte en gång har jag angripit din "karaktär". Däremot ditt oärliga sätt att argumentera.
Ni kallar mig foliehatt ideligen.
Läs Carrol Quigleys bok "Tragedy and Hope" och G. Edward Griffins "The Creature from Jekyll island". När du har gjort det så lär du ändra inställning till det här ämnet.