Ja, ett riktigt bevis i form med siffror och matte är det inte, men det ser väldigt väldigt mycket ut som att teckningen visar det jag är ute efter. Men det går ju inte bara att komma med en teckning och säga att det är löst :P
Detta problemet har varit uppe förr och finns här:
http://www.mai.liu.se/~betur/11/diskret_bok.pdf
Som uppgift 5.48.
Till min besvikelse fanns det inget svar i facit... Jag har ännu inte lyckats komma över en lösning till detta problemet.
Det sista du sa om att dela upp längden och bredden, det slutar med att man har 14st rektanglar med sidorna 1 och 12. Det ger att diagonalen är strax över 12, typ 12.04 vill jag minnas.
Rektangeln i uppgiften har en area på 168, det är delbart med 14 och blir då 12 a.e.
Då tänkte jag testa att tillverka 14 kvadrater med arean 12 och diagonalen 12. Det slutar i 14 st kvadrater med sidorna 3,5355533906 cm.
Några sådana kvadrater kan jag tyvärr inte bygga rektangeln i uppgiften med. Då gissar jag att det måste vara rektanglar, med arean 12 och diagonalen 5. Hur nu det ska gå till.
Jag vet verkligen inte var jag ska fortsätta härifrån