Citat:
Ursprungligen postat av
lillskrot
Deras lagförslag syftar inte bara på gifts par.
Nu har jag slagit tillbaks vartenda ett av dina affekterade argument.
Att straffa alla män för att några få män begår otrevligheter mot ett fåtal kvinnor är rättsvidrigt.
Bör svensk lag förresten gälla utanför svensk mark? Jag tänker på det lysande förslaget att sexköp begångna i länder där det är lagligt ska straffas i Sverige. Fniss säger jag bara.
Bah! du har inte slagit tillbaka nått som helt. Är ju tämligen uppenbart att den enda anledningen som finns att gifta sig med någon för att "dejta" henne i Sverige är för att lura någon att tro att något är mer seriöst än vad det är. Är väl så ni får hit thailändskor och fillipinskor? De tror att de fått fatt i en seriös man, när han väl fått henne i "hamn" i Sverige så har han henne utan socialt kontaktnät och i precis den beroendeställning han gillar ha sina kvinnor. Inte sant? Lite slit och släng sen kan han skilja sig och byta ut till nästa lite slit och släng.
Att man sätter just dessa män under lupp är inget som hindrar de verkligen seriösa bra männen att gifta sig med någon utländska. Och är man seriös men vill ha tid så lägger man korten på bordet och
dejtar en kvinna tills man är säker på sin sak.
Man ser rätt igenom dig, genomskinnlig som värsta plastfolien.
Ganska precis detta synsätt på kvinnor som handelsvaror som radikalfeminister vill åt. så yes, jag hoppas roks får igenom sina förslag kring just denna fråga.