Citat:
Jag har besökt deras hemsida tidigrare, och kan inte minnas att jag sett den nuvarande formuleringen. Jag minns att jag vid tidpunkte försökte bilda mig en uppfattning om de ville ha fri invandring före eller efter nedmonteringen av välfärdsstaten, och att jag inte lyckades få en klar bild. Nu tycker jag att de är ganska tydliga med den biten.
Nu är inte jag liberal/libertarian och kan därmed ha missuppfattat både det ena och andra. Men jag tolkar KLP på ungefär samma sätt som du.
Det vill säga att KLP i princip är för en helt fri invandring men (och detta är ett viktigt men), ingen ska behöva tvångskollektiviseras till att ekonomiskt försörja andra människor. Avskaffas den tvångskollektiviseringen (läs: den allmänna välfärdstaten) kommer med all säkerhet också den typ av invandring från tredje världen vi har idag att naturligt begränsas. Detta då många av dessa kommer att få svårt att skapa sin egen försörjning i en högteknologisk civilisation. Det värde man har på den fria arbetsmarknaden räcker ej till att leva i det höga kostnadsläget. Men säkerligen kommer vi då i stället att få en ökad andel av andra typer av invandrare.
Så det är väl upp till dig att avgöra vad som är viktigast. Är det viktigaste en välfärdsstat (som det är för mig som gammal folkhemssosse) så är det tvärstopp för invandring som gäller. Således rösta SD, eller ännu hellre SvP.
Är välfärdsstaten inte så viktig och du vill byta somalier och araber mot kineser och östeuropéer så är nog KLP ett bra val.
hoppas verkligen att de kan växa till sig.