Visst är det viktigt att rösta i EU-valet, men det är nu många som är tveksamma hur dom ska rösta.
Partier/personer som framfört att EU inte ska hålla på med klåfingrig detaljstyrning har sedan inte tydligt agerat så i EU-parlamentet.
Visst är det bra med avtal om frihandel och om detta kan bidra till fred mellan länder. Men det innebär inte att man är positiv till detaljstyrning, överstatlighet, EU-skatter m m.
Ett exempel på den här detaljstyrningen är att EU nu (sept 2014) förbjuder dammsugare med effekt större än 1600 watt, från 2017 högst 900 watt.
Det har varit väldigt lite diskussion om detta, i massmedia mest rubriker av den här typen:
"Nya EU-regler ska ge bättre dammsugare"
Det är möjligt att det går att göra bättre och energisnålare dammsugare, men då bör det vara ett samförstånd mellan konsumenter och industri; EU borde inte lägga sig i detta.
Om EU för 15 år sedan hade bestämt att vi skulle ha snabbare och billigare datorer, så är jag rädd att utvecklingen hade blivit tvärtom.
Mer om detta här:
http://granskning.eu/post/6561287796...oalettspolning