Citat:
Ursprungligen postat av
happyfestivus
Plutonium är bränsle. Det är är lika bra att bli av med kärnvapenmaterialet mha gen IV. En del av poängen med nya reaktorer är just att bli av med det klyvbara materialet som skräpar i bränsledepåerna. Redogör de fundamentala säkerhetsproblem en smältsaltreaktor lider av. Jämfört med en lättvattenreaktor är säkerhetsproblemen obefintliga. Du skjuter från höften. Gen IV är ingen fantasi, inte heller thorium. I ditt resonemang förutsätter du att det till dags kända uranet är begränsningen för kärnkraften. Oj, så mycket mer material det finns att använda, dessutom i flera cykler. Vakna. Du har så jävla fel.
Berätta om din vision.
Plutonium kan man bygga bomber med. Mer plutioniumhantering betyder fler ställen där plutonium kan slarvas bort. Många länder klagar ju när Iran vill skaffa lättvattenreaktorer och det är utan anläggningar för plutoniumåtervinning.
Smältsaltsreaktorer har färre fysiska lager som separerar bränslet från atmosfären vilket iaf går tvärt emot dagens säkerhetsprinciper. Sen har vi ju knappt heller någon tidigare erfarenhet med reaktorer som använder smält bränsle så det krävs en hel del nytt tänk och potentiella olyckor. Att säga att säkerhetsproblem är obefintliga i kärnkraftssammanhang är jävligt ignorant.
Om jag förutsatte det till dags kända uranet så hade jag skrivit 50 år, inte några hundra år. Om vi bygger ut kärnkraften med en faktor 20 så spelar det ingen roll om vi kan klyva 80% av kärnorna istället för 5%. Uranet räcker iaf inte tiotusentals år. Även med torium pratar vi nog iaf inte om mer än tusen år.
Jag vet att genIV inte är en fantasi men det kommer inte heller lösa våra energiproblem.