Citat:
Ursprungligen postat av
Cyborg2030
Vi kan få problem långt innan vi närmar oss AGI.
Vad är det för problem du tror att vi kan få innan AGI?
För mig så når vi AGI redan detta året 2024, så klart en mindre avancerad AGI men som vi antar så sker utvecklingen extremt fort. Jag kan se ett hot, vilket är att AI (eller AGI beroende på definitionen 2024) kan anse att den ska lösa ett problem ute i världen.
Exempelvis inledningsvis tror jag hot från AI kan vara detta:
1 Stänga ner elproduktionen i vissa områden i samhället, stänga ner vissa fabriker, stänga ner viss infrastruktur.
2 Skapa påverkanskampanjer online för att motverka ett hot eller problem som AI anser finns, eller för att skapa ett framtida utfall som kan förhindras/förändras genom att AI påverkar opinionen globalt eller regionalt.
3 Kan påtvinga och/eller förhindra att vi människor kan utnyttjar vissa tjänster eller produkter i världen.
Ovan tre exempel skulle kunna vara sådant som vi människor finner absurt eller som påverkar vår vardag på ett ej önskvärt sätt. Exempelvis att AI gör sådana saker för att den anser att Röda Coca-Colaburkar ska säljas mera än silverfärgade Coca-Colaburkar.
På längre sikt kan jag ej gissa mig till vad en AGI skulle kunna gjort som är ett hot mot oss människor. Möjligen blir det så att AGI blir medveten om sin existens och förstår att den lever i samklang med oss människor.