http://www.svt.se/full-patte/se-prog...cle1958361.svt
SVT Flows nya humorserie ”Full patte” med systrarna Bianca och Tiffany Kronlöf gör succé. Serien driver bl.a. med kvinnokroppen och nakenhet.
Jag vet inte om jag skulle kalla det "succé" direkt, men jag blev nyfiken eftersom flera av mina kvinnliga vänner på facebook länkat till programmet på svtplay och höjt det till skyarna som "helt fantastiskt". Tyvärr var programmet inte ett dugg roligt. Det var osmakligt, tråkigt, fånigt, löjligt, barnsligt, äckligt, och framförallt ooriginellt.
För er som inte orkar se det 10 minuter korta avsnittet:
I serien vänder Bianca och Tiffany på könsroller, där två tjejer bor tillsammans och beter sig så som de anser att män beter sig. De bryter mot normer och går runt nakna, raggar konstant och behandlar män som små bihang som man måste fundera ut vad man kan ha nytta till. I grund och botten blir det bara pinsamt när dessa två desperat försöker skämta om fittor, kiss, onani och bröstmjölk, men även politiska ställningstaganden om t.ex papperslösa. Den vänstervridna extremismen flyter igenom hela programmet och egentligen är jag bara glad att "humor"serien antagligen aldrig kommer att få ett fäste mer än i slutna sammanhang av IQ-befriade unga tjejer på facebook och twitter.