Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-05-05, 21:13
  #61
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CherryJul
Sinnesvidgande substanser = knark.

Tänkte du på vad du skrev där?

Ja, det är klart jag gjorde. Jag skrev det som svar på hennes påstående om att det är feminismen som har fått folk att utvecklas. När det kanske bara är så att, människor utvecklas. Ju friare från kungligt, kyrkligt och annat förtryck, ju mer kan man ifrågasätta, utvecklas.

Det kanske inte framgick så tydligt, men alltså. Att det är feminismens förtjänst att man ifrågasätter de saker hon menar är lika troligt som att det är drogernas. Och så tippade jag över det åt drogernas håll, enbart för att vi är motståndare i denna debatten.

Jag tror feminismen idag är en konsekvens av att folk började ifrågasätta saker, snarare än att feminismen får folk att ifrågasätta..
Men jag påstår inte att feminismen aldrig gjort bra saker..
Men den har en tendens att ta åt sig äran för mycket också.

Och ja, "knark" kan få dig att tänka i nya banor. Ifrågasätta. Det finns en, måhända lite kontroversiell teori om att en apa började äta psykedeliska svampar, och så utvecklades den mänskliga hjärnan. Någonting gör det ju med våran perception, iallafall. Men testa inte om du verkligen inte vill.
Det är inte ballt att knarka, men intressant är det
Citera
2014-05-06, 08:33
  #62
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Nej, jag menar om kvinnor hade haft penisar. Och jag utgår från kvinnor med samma problematik som män som våldtar nu, inte random tjej, exakt som random kille inte våldtar..

Tror faktiskt inte penis är en absolut förutsättning för att kunna ägna sig åt våldtäkt.

Citat:
Edit: Det jag menar med att citera dig såhär är, att det inte är något problem. Man måste liksom framställa roller i filmer som mer spännande, farofyllda, etc etc. Om du sen använder det som en sak att styrka din feminism med är ju bara dumt från din sida. För att återknyta till topic. Är det dessa typer av problem du ser ur ett manligt jämställdhetsperspektiv? Hur vi framställs i filmer?

Och jag skrev inte att kvinnor gillar våldtäktsmän.

Jo, jag anser att det är ett stort problem att gamla fjantiga könsroller ideligen måste strykas under i underhållsbranchen. Tror det påverkar oss mycket mer än vad vi tror. Fråga reklamare så får du se.

Citat:
Ja jag håller med dig. Även om vissa män och kvinnor säkerligen vill ha spänning, intriger kraftmätningar osv osv osv osv..
Försöker hålla mig ifrån att generalisera för mycket.
Men det blir lätt så när man ska utgå från feminismen och att det finns givna mansroller och kvinnoroller som beskriver hur vi som individer är.
Feminismen är väl den som vill fastslå strukturer, generalisera och helt enkelt inte ta hänsyn till mångfalden hos människor fast den säger att det är just detta, det strama sätt vi påstås se på oss själva den vill bekämpa. Jag tycker inte jag har fel med den beskrivningen av feminism.

kan du förtydliga vad du menar med det fetade...

Citat:
Fast jag tycker att underordning och mjäkighet kan vara ett tecken på att man är stark. Inte bryr sig om att hävda sig. Låter andra ta för sig för man behöver inte göra det själv. Bjuder på saker på sin egen bekostnad för man vet att man inte förlorar något av värde egentligen. Att andra uppfattar en sådan som svagare, som jag tror du syftar på när du skriver det, behöver inte betyda att det är så. Bara att den som benämner denne så vill fastslå att den själv är starkare, vilket är svagt

Precis.

Citat:
Du måste faktiskt sluta tro att film har något med verkligheten att göra. Det är fiktion för fasen. Oavsett om kvinnor eller män ligger bakom. Om det blir som du skriver du vill är det fortfarande bara fiktion, fast det är en kvinna som gjort den. Det där låter ju bara barnsligt och konstigt.
Men om det skulle vara så att dessa Rambotyper är manliga ideal i männens hjärnor. Vad har du med det att göra?

Med din logik borde männen få beskriva hur kvinnor ska vara. Och påstår du att dom gör det. Grattis, då är det som du vill, med din logik. Fast med skillnaden att ni är lite sämre på att göra populära filmer. Rätt eller fel, inte fan vet jag, orka bry sig, det är väl bara som det är. Det är ingen som hindrar en kvinna från att göra film. Det är jämlikt

Skrev det ovan, film, underhållning, kultur etc. betyder mer än vad vi tror, speciellt i vår tid där folk inte lever i grupper längre utan i små familjeenklaver.

Citat:
Angående bidrag.
"Det var en högre andel kvinnor som ansökte inom teater och dans medan det inom film var ungefär lika många ansökningar från både män och kvinnor. Av utdelade medel blev fördelningen mellan könen följande; inom teater gick 60 % av bidragen till kvinnor och 40 % till män, inom dans 66 % till kvinnor och 44 % till män och inom film fick män och kvinnor exakt lika stort belopp, alltså 50/50 %" / Konstnärsnämnden.

Fast det där med dansen och teatern måste vi ju rätta till! Att fler män måste börja söka alltså. Eller så får vi tvinga några kvinnor att avstå. Vi lobbar för det.

Gör det.
Citera
2014-05-06, 13:40
  #63
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ScottWalter
Tror faktiskt inte penis är en absolut förutsättning för att kunna ägna sig åt våldtäkt.

Nej, det tror inte jag heller. Men på något sätt får jag känslan av att du ser den som penetrerar som en värre förövare än tvärtom. Men här är vi överens. Och jag vill bara förtydliga att vi troligen vill åt samma resultat. Men jag ifrågasätter bara feminismens väg dit. Om den är intellektuellt kapabel att ta sig dit, om den behöver motarbetas eller stödjas, därav denna undersökning och alla frågor.
För att se om den tvivlar på sig själv nog mycket. Tvivel är vägen till framgång. Övertygelse är åsikter om den platsen man befinner sig på, inga framsteg, bara cementering av vad man alltid kommer vara.. Lite förenklat..


Citat:
Jo, jag anser att det är ett stort problem att gamla fjantiga könsroller ideligen måste strykas under i underhållsbranchen. Tror det påverkar oss mycket mer än vad vi tror. Fråga reklamare så får du se.

Jag tror fjantiga könsroller behövs för att göra film av olika variation. För actionfilmer behövs det nog dramaturgiskt. Och om underhållning ska få förekomma eller inte är en annan fråga..
Men vi kan bara säga att vi tycker olika då. Men är att bekämpa just, fjantighet för dig en stor sak så är vi på lite olika nivå i denna frågan. Och folk får väl vara fjantiga. Nu tycker jag synd om dom fjantiga

Och jag vet att vi kan påverkas mycket av det vi inte uppfattar som en direkt påverkan. Men att feminismen belyser det som du säger, sexuellt våld, tror jag påverkar på samma sätt..
Jag tror inte sexuellt våld har något att göra med andra än psykologer och kriminalvården..
Som ska jobba könsneutralt. Och inte medialt..
Tror inte att belysa problemet i sensationssammanhang gör att resultatet blir som du vill, och jag vill..
Ni borde jobba med att inte uppmärksamma sexuellt våld i sådana sammanhang. Alltså, inte höja upp det negativa till norm. För det undermedvetna kan inte skilja på negativt och positiv påverkan. Som enbart är en språklig benämning på två flyktiga fenomen. Som olika människor ser olika på. Det undermedvetna känner igen, men dömer inte eller tycker någonting är rätt eller fel, men det agerar.



Citat:
kan du förtydliga vad du menar med det fetade...

Jag menar att feminismen är väldigt fördomsfull.
Och att som du skrev ovan, "jag anser att det är ett stort problem att gamla fjantiga könsroller ideligen måste strykas under i underhållsbranchen. Tror det påverkar oss mycket mer än vad vi tror"

Min version. Jag anser att det är ett stort problem att könsroller ideligen måste strykas under i feminismen. Tror bilden ni sprider om män som sexuell våldsverkare påverkar mer än vad ni tror.
Att du, exakt som de regissörer du pratar om, sprider en negativ bild. Fråga reklamare så får du se hur det undermedvetna kan snappa upp signaler, på ett önskvärt eller icke önskvärt sätt, det undermedvetna bryr sig inte..
Jag anser att du säger emot ditt eget agerande helt enkelt.


Citat:
Skrev det ovan, film, underhållning, kultur etc. betyder mer än vad vi tror, speciellt i vår tid där folk inte lever i grupper längre utan i små familjeenklaver.


Mm. Och som ovan. Feminismens bild av mannen och kvinnan påverkar mannen och kvinnan mer än vad vi tror. Har för mig att våldtäkter ökar, och feminismen är som du säger, stark. Jag tror det kan hänga ihop.. Inte så enkelt självklart. Detta skulle vi kunna debattera i flera år utan att ens börjat sätta fingret på det, om det någonsin skulle hända. För då hade vi varit i det närmaste, gudar, om vi förstår människan...
Men gör ett tankeexperiment med att försöka se feminismens budskap i media på samma sätt som du ser regissörers budskap i filmer.

Citat:
Gör det.


Nä, jag är inte fascist Vände bara på ditt resonemang.
Utfall får vara hur ojämlikt det vill. Det har inte jag eller du att göra med. Det är bara att konstatera att det är så och välja om man vill stödja det ekonomiskt, moraliskt, eller vända andra kinden till.
__________________
Senast redigerad av PrivatPiratPrimat 2014-05-06 kl. 13:43.
Citera
2014-05-06, 17:09
  #64
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Nej, det tror inte jag heller. Men på något sätt får jag känslan av att du ser den som penetrerar som en värre förövare än tvärtom. Men här är vi överens. Och jag vill bara förtydliga att vi troligen vill åt samma resultat. Men jag ifrågasätter bara feminismens väg dit. Om den är intellektuellt kapabel att ta sig dit, om den behöver motarbetas eller stödjas, därav denna undersökning och alla frågor.
För att se om den tvivlar på sig själv nog mycket. Tvivel är vägen till framgång. Övertygelse är åsikter om den platsen man befinner sig på, inga framsteg, bara cementering av vad man alltid kommer vara.. Lite förenklat..




Jag tror fjantiga könsroller behövs för att göra film av olika variation. För actionfilmer behövs det nog dramaturgiskt. Och om underhållning ska få förekomma eller inte är en annan fråga..
Men vi kan bara säga att vi tycker olika då. Men är att bekämpa just, fjantighet för dig en stor sak så är vi på lite olika nivå i denna frågan. Och folk får väl vara fjantiga. Nu tycker jag synd om dom fjantiga

Och jag vet att vi kan påverkas mycket av det vi inte uppfattar som en direkt påverkan. Men att feminismen belyser det som du säger, sexuellt våld, tror jag påverkar på samma sätt..
Jag tror inte sexuellt våld har något att göra med andra än psykologer och kriminalvården..
Som ska jobba könsneutralt. Och inte medialt..
Tror inte att belysa problemet i sensationssammanhang gör att resultatet blir som du vill, och jag vill..
Ni borde jobba med att inte uppmärksamma sexuellt våld i sådana sammanhang. Alltså, inte höja upp det negativa till norm. För det undermedvetna kan inte skilja på negativt och positiv påverkan. Som enbart är en språklig benämning på två flyktiga fenomen. Som olika människor ser olika på. Det undermedvetna känner igen, men dömer inte eller tycker någonting är rätt eller fel, men det agerar.





Jag menar att feminismen är väldigt fördomsfull.
Och att som du skrev ovan, "jag anser att det är ett stort problem att gamla fjantiga könsroller ideligen måste strykas under i underhållsbranchen. Tror det påverkar oss mycket mer än vad vi tror"

Min version. Jag anser att det är ett stort problem att könsroller ideligen måste strykas under i feminismen. Tror bilden ni sprider om män som sexuell våldsverkare påverkar mer än vad ni tror.
Att du, exakt som de regissörer du pratar om, sprider en negativ bild. Fråga reklamare så får du se hur det undermedvetna kan snappa upp signaler, på ett önskvärt eller icke önskvärt sätt, det undermedvetna bryr sig inte..
Jag anser att du säger emot ditt eget agerande helt enkelt.





Mm. Och som ovan. Feminismens bild av mannen och kvinnan påverkar mannen och kvinnan mer än vad vi tror. Har för mig att våldtäkter ökar, och feminismen är som du säger, stark. Jag tror det kan hänga ihop.. Inte så enkelt självklart. Detta skulle vi kunna debattera i flera år utan att ens börjat sätta fingret på det, om det någonsin skulle hända. För då hade vi varit i det närmaste, gudar, om vi förstår människan...
Men gör ett tankeexperiment med att försöka se feminismens budskap i media på samma sätt som du ser regissörers budskap i filmer.



Nä, jag är inte fascist Vände bara på ditt resonemang.
Utfall får vara hur ojämlikt det vill. Det har inte jag eller du att göra med. Det är bara att konstatera att det är så och välja om man vill stödja det ekonomiskt, moraliskt, eller vända andra kinden till.
Förklara gärna hur det skulle gå till att en kvinna har samlag med en som inte vill det ? Att de ångrar sig för att de var fulla eller otrogna gör det inte till våldtäkt.

Jag säger inte att män inte kan bli våldtagna men de får faktiskt tåla lite mer eftersom det inte är jämförbart. De flesta förstår det också eftersom det är så självklart.
Citera
2014-05-06, 17:54
  #65
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CherryJul
Förklara gärna hur det skulle gå till att en kvinna har samlag med en som inte vill det ? Att de ångrar sig för att de var fulla eller otrogna gör det inte till våldtäkt.

Jag säger inte att män inte kan bli våldtagna men de får faktiskt tåla lite mer eftersom det inte är jämförbart. De flesta förstår det också eftersom det är så självklart.


Att kvinnan droppat ett viagrapiller i hans drink, sen en roppe.
Att han har morgonstånd och inte vaknat än.
Två alternativ jag kommer på såhär på rak arm, men en våldtäktskvinna kan säkert komma på mer lösningar.
Citera
2014-05-06, 20:17
  #66
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Att kvinnan droppat ett viagrapiller i hans drink, sen en roppe.
Att han har morgonstånd och inte vaknat än.
Två alternativ jag kommer på såhär på rak arm, men en våldtäktskvinna kan säkert komma på mer lösningar.
Jag tycker absolut det är fel att droga någon annan person, men förutom det så håller jag inte med om att det går att jämföra jag tror inte det är lika intimt för en kille helt enkelt så därför får de tåla lite mer vad gäller "sexuella övergrepp" dessutom är en kille fysiskt starkare så han behöver ju inte känna sig hotad på samma sätt.
Citera
2014-05-06, 20:45
  #67
Medlem
PrivatPiratPrimats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CherryJul
Jag tycker absolut det är fel att droga någon annan person, men förutom det så håller jag inte med om att det går att jämföra jag tror inte det är lika intimt för en kille helt enkelt så därför får de tåla lite mer vad gäller "sexuella övergrepp" dessutom är en kille fysiskt starkare så han behöver ju inte känna sig hotad på samma sätt.


Vad du tror spelar egentligen ingen roll.. Om en kille säger nej, eller är medvetslös så rör du inte han i sexväg. Tänk om han varit med om sexuella övergrepp i sin barndom då? Och det river upp sår.
Det går inte resonera så som du gör. Antingen har båda könen total kontroll över sin egen sexualitet, eller inget av dom. Behöver jag verkligen skriva det här.

Sen är det nog så att, om en kille blir utsatt för sexuella övergrepp kan han nog tänka. Jaha, ähh jag bjuppar på det.
Medans en kvinna kan tänka. Nej mitt liv är förstört, vad ska alla säga?. Är jag smutsig? osv osv.
Men tror också många kvinnor tänkt, ähh, jag bjuppar på det. Det beror ju på personen..
Om vi nu pratar "mildare" sexuella övergrepp. Och inte att man får en sten i huvudet och blir lämnad naken i en skogsdunge. Det är ju gradskillnader på dessa övergrepp..
Citera
2014-05-07, 09:29
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CherryJul
Förklara gärna hur det skulle gå till att en kvinna har samlag med en som inte vill det ? Att de ångrar sig för att de var fulla eller otrogna gör det inte till våldtäkt.

Jag säger inte att män inte kan bli våldtagna men de får faktiskt tåla lite mer eftersom det inte är jämförbart. De flesta förstår det också eftersom det är så självklart.

Varför ska de tåla mer?

En utslagen, berusad eller sovande man kan bli precis lika våldtagen som en kvinna. Behövs heller inte penetration.
Citera
2014-05-07, 09:51
  #69
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av PrivatPiratPrimat
Nej, det tror inte jag heller. Men på något sätt får jag känslan av att du ser den som penetrerar som en värre förövare än tvärtom. Men här är vi överens. Och jag vill bara förtydliga att vi troligen vill åt samma resultat. Men jag ifrågasätter bara feminismens väg dit. Om den är intellektuellt kapabel att ta sig dit, om den behöver motarbetas eller stödjas, därav denna undersökning och alla frågor.
För att se om den tvivlar på sig själv nog mycket. Tvivel är vägen till framgång. Övertygelse är åsikter om den platsen man befinner sig på, inga framsteg, bara cementering av vad man alltid kommer vara.. Lite förenklat..

Nej det gör jag inte. Har en manlig vän som var med om att bli ofrivilligt avsugen i halvt medvetslöst tillstånd. Något han upplevde som oerhört kränkande morgonen därpå och jag anser att det är precis lika illa vilket kön/ individ det än händer. Anser man ska jobba mot att fler killar som mår dåligt över övergrepp vågar gå till polisen och anmäla.

Vad tror du man skulle uppnå genom att motarbeta dagens feminism i sin stävan för lika löner, mot sexuellt våld och att män ska ta större ansvar för sina kottar? Vill ni motsatsen till detta?


Citat:
Jag tror fjantiga könsroller behövs för att göra film av olika variation. För actionfilmer behövs det nog dramaturgiskt. Och om underhållning ska få förekomma eller inte är en annan fråga..
Men vi kan bara säga att vi tycker olika då. Men är att bekämpa just, fjantighet för dig en stor sak så är vi på lite olika nivå i denna frågan. Och folk får väl vara fjantiga. Nu tycker jag synd om dom fjantiga

Det behövs inte för dramatikens skull att män enkom ska framställas som muskelbiffar utan rädsla och alla kvinnor ska framställas som söta och skrikande våp. Blir precis lika bra dramatik om man vänder på steken då och då. Vilket åtskilliga filmer nog har bevisat vid det här laget. Så nej behövs inga könsroller utan mer intressanta individuella karaktärer.


Citat:
Och jag vet att vi kan påverkas mycket av det vi inte uppfattar som en direkt påverkan. Men att feminismen belyser det som du säger, sexuellt våld, tror jag påverkar på samma sätt..
Jag tror inte sexuellt våld har något att göra med andra än psykologer och kriminalvården..
Som ska jobba könsneutralt. Och inte medialt..
Tror inte att belysa problemet i sensationssammanhang gör att resultatet blir som du vill, och jag vill..
Ni borde jobba med att inte uppmärksamma sexuellt våld i sådana sammanhang. Alltså, inte höja upp det negativa till norm. För det undermedvetna kan inte skilja på negativt och positiv påverkan. Som enbart är en språklig benämning på två flyktiga fenomen. Som olika människor ser olika på. Det undermedvetna känner igen, men dömer inte eller tycker någonting är rätt eller fel, men det agerar.

Ursäkta, men sexuellt våld i samhället ÄR ett faktum. Vi har 6000 anmälda våldtäkter per år och utöver det XXXXX ( orkar inte kolla men det är 5 siffrigt) sexualbrott. Att då låtsas som ingenting är ju tämligen absurd idé. Vad är "sensationssammanhang" menar du?



Citat:
Jag menar att feminismen är väldigt fördomsfull.
Och att som du skrev ovan, "jag anser att det är ett stort problem att gamla fjantiga könsroller ideligen måste strykas under i underhållsbranchen. Tror det påverkar oss mycket mer än vad vi tror"

Min version. Jag anser att det är ett stort problem att könsroller ideligen måste strykas under i feminismen. Tror bilden ni sprider om män som sexuell våldsverkare påverkar mer än vad ni tror.
Att du, exakt som de regissörer du pratar om, sprider en negativ bild. Fråga reklamare så får du se hur det undermedvetna kan snappa upp signaler, på ett önskvärt eller icke önskvärt sätt, det undermedvetna bryr sig inte..
Jag anser att du säger emot ditt eget agerande helt enkelt.
Mm. Och som ovan. Feminismens bild av mannen och kvinnan påverkar mannen och kvinnan mer än vad vi tror. Har för mig att våldtäkter ökar, och feminismen är som du säger, stark. Jag tror det kan hänga ihop.. Inte så enkelt självklart. Detta skulle vi kunna debattera i flera år utan att ens börjat sätta fingret på det, om det någonsin skulle hända. För då hade vi varit i det närmaste, gudar, om vi förstår människan...
Men gör ett tankeexperiment med att försöka se feminismens budskap i media på samma sätt som du ser regissörers budskap i filmer.

Feminismen pekar ut en könsroll inte mannen som biologisk varelse. De allra flesta feminister tror nämligen inte att de män som ägnar sig åt våldtäkt gör det pga gener utan de gör det pga av en idé om vad de som män har "rätt" till. Att skylla på sin starka "sexuella drift" eller på att det var hennes fel! hon hade kort kjol!! räcker inte längre. Så? Vem är mest fördomsfull egentligen?


Citat:
Mm. Och som ovan. Feminismens bild av mannen och kvinnan påverkar mannen och kvinnan mer än vad vi tror. Har för mig att våldtäkter ökar, och feminismen är som du säger, stark. Jag tror det kan hänga ihop.. Inte så enkelt självklart. Detta skulle vi kunna debattera i flera år utan att ens börjat sätta fingret på det, om det någonsin skulle hända. För då hade vi varit i det närmaste, gudar, om vi förstår människan...
Men gör ett tankeexperiment med att försöka se feminismens budskap i media på samma sätt som du ser regissörers budskap i filmer.

Nä, jag är inte fascist Vände bara på ditt resonemang.
Utfall får vara hur ojämlikt det vill. Det har inte jag eller du att göra med. Det är bara att konstatera att det är så och välja om man vill stödja det ekonomiskt, moraliskt, eller vända andra kinden till.

Våldtäktstatistiken har gått ner de senaste åren, och om vi kunde jämföra länder med stark feminism och icke stark feminism så kan du nog själv räkna ut hur det ser ut. Du hänger upp hela ditt resonemang på några få feministers mediala utspel. Och väljer helt att bortse på det praktiska feministiska arbetet och vad feminismen i stort har stått för och åstadkommit under sin tid.
Lite dumt vännen.
__________________
Senast redigerad av ScottWalter 2014-05-07 kl. 10:07.
Citera
2014-05-07, 10:58
  #70
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ScottWalter
Varför ska de tåla mer?

En utslagen, berusad eller sovande man kan bli precis lika våldtagen som en kvinna. Behövs heller inte penetration.
Ja officiellt är det ju så men egentligen säger man det för att vara PK, jag tycker inte män kan bli lika våldtagna som en kvinna det är mycket mer intimt med penetration som jag förklarade. En man behöver inte känna sig rädd på samma sätt eller blir kränkt av en kvinna.

Jag tror de flesta håller med mig men officiellt så måste man kanske ha en annan åsikt för att vara jämnställd.
Citera
2014-05-07, 11:23
  #71
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CherryJul
Ja officiellt är det ju så men egentligen säger man det för att vara PK, jag tycker inte män kan bli lika våldtagna som en kvinna det är mycket mer intimt med penetration som jag förklarade. En man behöver inte känna sig rädd på samma sätt eller blir kränkt av en kvinna.

Jag tror de flesta håller med mig men officiellt så måste man kanske ha en annan åsikt för att vara jämnställd.

Nja, jag tror att vi alla oavsett kön upplever en ofrivillig sexuell situation, någon kränker ens sexuella integritet, som väldigt obehaglig och just kränkande. Att vi sen utåt i samhället har en syn som säger att män alltid ska vilja ha sex och kvinnor sällan (generaliserar friskt nu), att kvinnor kan bli tagna med våld och män aldrig. Och att alla män automatiskt ska gilla en situation där en kvinna "tar för sig" mens kvinnor kan välja, är just vad jämställdhet ska handla om. Män kan självklart bli våldtagna, sexuellt utnyttjade eller tvingade in i sexuella situationer de egentligen inte vill vara i av både män och kvinnor.

Jag förstår hur du tänker kring penetration och ex.risken för ofrivilig graviditet och fysisk styrka etc. och förmodligen just det som lett till att vi har den synen vi har idag, men detta är ju inte faktorer som gäller längre idag i samma höga grad. Jag kan också se att just samhällets syn gör att kvinnor kanske upplever en våldtäkt som mer kränkande för hon har hela samhället som agerar som en "förstärkare"...men en man kan må minst lika dåligt inom sig och inte ens ha tillgång till rätten att uttrycka det.
Rätt allvarligt det med.
Citera
2014-05-07, 22:59
  #72
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ScottWalter
Nja, jag tror att vi alla oavsett kön upplever en ofrivillig sexuell situation, någon kränker ens sexuella integritet, som väldigt obehaglig och just kränkande. Att vi sen utåt i samhället har en syn som säger att män alltid ska vilja ha sex och kvinnor sällan (generaliserar friskt nu), att kvinnor kan bli tagna med våld och män aldrig. Och att alla män automatiskt ska gilla en situation där en kvinna "tar för sig" mens kvinnor kan välja, är just vad jämställdhet ska handla om. Män kan självklart bli våldtagna, sexuellt utnyttjade eller tvingade in i sexuella situationer de egentligen inte vill vara i av både män och kvinnor.

Jag förstår hur du tänker kring penetration och ex.risken för ofrivilig graviditet och fysisk styrka etc. och förmodligen just det som lett till att vi har den synen vi har idag, men detta är ju inte faktorer som gäller längre idag i samma höga grad. Jag kan också se att just samhällets syn gör att kvinnor kanske upplever en våldtäkt som mer kränkande för hon har hela samhället som agerar som en "förstärkare"...men en man kan må minst lika dåligt inom sig och inte ens ha tillgång till rätten att uttrycka det.
Rätt allvarligt det med.
Jag förstår men jag tycker ändå inte att det är något problem, om vi ska vara on-topic så kvinnan i TS film går lite för långt men det var fult gjort av taxiföraren att försöka utpressa henne.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback