Citat:
Ursprungligen postat av
Pixlar
Jag kan bara instämma. Väldigt bra produkt, kanske lite plastig design och typ 3,5 cm "tjock" men de levererar bra prestanda.
Finns även möjlighet till studentrabatt (googla mysn studentrabatt mecenat)
Det med designen är just det som är så bra med Clevo-datorer. De är inte spciellt snygga, det har inte spenderats miljoner på att få till en skitsnygg design som alla HIptsters kan gå runt och flasha med, utan istället har de satsat på kvalitet och funktionalitet. Vidare, eftersom de inte är så flashiga så minskar självklart även stöldrisken, eftersom deras yttre inte skvallrar om deras inre, medan det för många flashiga designdatorer ofta snarare är så att de har ett snyggt yttre för att kompensera för ett undermåligt inre.
Det påminner mig om en av mina första routrar. Det var en billig stor tjock och kantig plåtlåda med någon neutral färg på. Den fungerade utmärkt i många år och jag hade aldrig något som helst problem med anslutningen oavsett vad jag gjorde. Sedan slog tyvärr blixten ned i huset och dödade den (ojordad kontakt). Då när jag skulle köpa en ny router fanns det bara dyra flashiga designroutrar, med rundade halvtransparenta skal, fina färger osv. Köpte en, den fungerade inte alls, köpte en ny, fungerade knappt, köpte ännu en, fungerade knappt... Av den erfarenheten känner jag allmänt en stor misstänksamhet mot den typen av produkter där det är uppenbart att de har spenderat massor med pengar på design.