[quote=gissamusiken|48568506]
Citat:
Ursprungligen postat av
MasterBait
Man gör program som passar stora massan./QUOTE]
Men det är det här jag inte fattar. Ngn innan dig skrev nåt liknande också. Varför är det självklart att 'den stora massan' gillar hjärndöd underhållning. Uppenbarligen gör dem det, men det är ju det jag försöker förstå..
De vill ha flykt från verkligheten, inga tunga dramer som spär på deras redan tunga vardagliga problem. Som griniga barn, vrång fru och de mobbande kamraterna på jobbet och en urjävlig chef, taskig ekonomi, grannar med rötter i en urtida kultur.
De som tycker livet går som en dans, jobbet är en fröjd, allt är bra med frun, mannen och älskaren och älskarinnorna. Barnen är bäst i klassen och de gör aldrig något dumt. Ja de som har det så i livet går nog gärna på dramaten för att se Ibsen och Hamsun.
De underpriviligierade får tillräckligt med drama i sitt vardagsliv.