Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 4
  • 5
2014-04-30, 14:26
  #49
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ttsp
Jag läser Matteus och andra bibelställen objektivt och faktabaserat.

Objektivt och faktabaserat så kan Matteus 24 omöjligen bara handla om Jerusalems förstörelse år 70 e.Kr. Lärjungarna frågar ju om Jerusalems förstörelse, men även om Jesu återkomst och tidens slut:

"Säg oss när det skall hända(Jerusalems förstörelse). Och vad blir tecknet för din återkomst och för tidens slut?" (Matteus 24:3 Bibel2000)

Vi får inte glömma Jesu ord om hur han förmedlade sitt budskap. De med ögon och öron ser och hör. Liknelserna var ofta esoteriska till sin natur. Enbart detta ämne kräver ett fyramånaders seminarium för att hänvisa till riktiga fotnoter inom både skriften som hos kyrkofäderna, så för att förenkla kan man säga att den inre värld vi människor besitter handlar om den själsliga uppenbarelse Jesu närvaro medför; den gamla människan raseras och man blir pånyttfödd genom Hans ande.

Det är rätt häftigt att vara med om. Som om en uppfriskande vind sveper genom hela ens väsen och för in ny frisk luft och ett skratt som inte har något slut. Där är himmelriket, i hjärtat och medvetandet.

Även som ateist i dag bär jag med mig denna kärlekskänsla men jag inser i stället att det är barndomens oskuld jag återuppväckt. Att spränga genom de försvarsmekanismer livet gjort att man omger sig med. Barnet sju dagar gammalt som är närmare himmelriket än en sjuttio år gammal man.

PS. Det finns en politisk/teokratiskt global tolkning som handlar om det judiska folkets autonoma existens bl. a., men skall man personligen ta till sig Jesu ord är det lämpligast att göra det esoteriskt för att det skall vara av värde.
__________________
Senast redigerad av Thingamabob 2014-04-30 kl. 14:42.
Citera
2014-04-30, 15:55
  #50
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thingamabob
Vi får inte glömma Jesu ord om hur han förmedlade sitt budskap. De med ögon och öron ser och hör. Liknelserna var ofta esoteriska till sin natur. Enbart detta ämne kräver ett fyramånaders seminarium för att hänvisa till riktiga fotnoter inom både skriften som hos kyrkofäderna,

Jag tror inte på att man behöver höga utbildningar för att förstå Guds och Jesu budskap, dom som följde Jesus var både lärda och olärda människor:

"När de såg hur frimodiga Petrus och Johannes var och märkte att båda var enkla och olärda män, förvånade de sig." (Apg 4:13 Bibel2000)

"Vid den tiden sade Jesus: ”Jag prisar dig, fader, himlens och jordens herre, för att du har dolt detta för de lärda och kloka och uppenbarat det för dem som är som barn. "(Matteus 11:25 Bibel2000)

"Bröder, tänk på när ni blev kallade: inte många var visa i världslig mening, inte många var mäktiga, inte många förnäma. Men det som är dåraktigt för världen utvalde Gud för att låta de visa stå där med skam, och det som är svagt i världen utvalde Gud för att låta det starka stå där med skam, och det som världen ser ner på, det som ringaktas, ja, som inte finns till, just det utvalde Gud för att göra slut på det som finns till, så att ingen människa skulle kunna vara stolt inför Gud."(1 Kor 1:26-29 Bibel2000)

Skriftlärda och Fariséerna hade höga utbildningar och var förnäma och upphöjda i samhället, men det gav Jesus inget för, utan sökte sig till dom ödmjuka och förödmjukade.
Citera
2014-04-30, 17:53
  #51
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thingamabob
Liknelserna var ofta esoteriska till sin natur. Enbart detta ämne kräver ett fyramånaders seminarium för att hänvisa till riktiga fotnoter inom både skriften som hos kyrkofäderna, så för att förenkla kan man säga att den inre värld vi människor besitter handlar om den själsliga uppenbarelse Jesu närvaro medför; den gamla människan raseras och man blir pånyttfödd genom Hans ande.

FYI: "Esoterik" är inget man "lär" sig på ett fyramånaders seminarium.
Citera
2014-04-30, 17:57
  #52
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ttsp
Jag tror inte på att man behöver höga utbildningar för att förstå Guds och Jesu budskap, dom som följde Jesus var både lärda och olärda människor:

Förmodentligen inte om man bara hållar sig till "faith is faith and facts are facts". Men om man som t.ex. du ger sig in på att förvränga vetenskap för att kunne efterrationalisera bibeln, då är utbildning ett MÅSTE du tyvärr har missat.
Citera
2014-05-06, 14:03
  #53
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
FYI: "Esoterik" är inget man "lär" sig på ett fyramånaders seminarium.

Himmel och hav.

Liknelser är mångbottnade och kan läsas på flera olika plan.

Bra så, "magistern/farbror tankepolis"?
Citera
2014-05-06, 22:17
  #54
Avstängd
saggelitens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Förmodentligen inte om man bara hållar sig till "faith is faith and facts are facts". Men om man som t.ex. du ger sig in på att förvränga vetenskap för att kunne efterrationalisera bibeln, då är utbildning ett MÅSTE du tyvärr har missat.
Tyvärr har du missat totalt vad tro på den Gud i Jesu namn går ut på.

Citat:
Ordspråksboken 3:5
5Förtrösta på HERREN av allt ditt hjärta, och förlita dig icke på ditt förstånd
Citera
2014-05-07, 00:03
  #55
Medlem
Citat ifrån Vakna! (tidskrift utgiven av JW)
Citat:
Vakna! -93 22/3 (fotnot)
Jehovas vittnen har i sin spända förväntan på Jesu andra ankomst föreslagit årtal som har visat sig vara oriktiga. Av den anledningen har några kallat dem falska profeter. De har dock aldrig vid dessa tillfällen sagt sig göra förutsägelser ”i Jehovas namn”. De har aldrig sagt: ”Dessa är Jehovas ord.” I Vakttornet, Jehovas vittnens officiella tidskrift, har det sagts: ”Vi har inte profeterandets gåva.” (Januari 1883, sidan 425, engelska utgåvan) ”Ej heller vill vi att det vi skriver skall vördas eller betraktas som ofelbart.” (15 december 1896, sidan 306, engelska utgåvan) Det har också sagts i Vakttornet att det faktum att några har Jehovas ande ”betyder inte, att de som nu tjänar såsom Jehovas vittnen är inspirerade. Det betyder inte, att det som skrives i denna tidskrift, Vakttornet, är inspirerat och ofelbart och utan misstag.” (15 september 1947, sidan 286) ”Vakttornet [gör] inte anspråk på att vara inspirerat i sina uttalanden, inte heller är det dogmatiserande.” (1 januari 1951, sidan 19) ”De bröder som framställer den här litteraturen är visserligen inte ofelbara. Det de skriver är inte inspirerat, som fallet var med det Paulus och andra bibelskribenter skrev. (2 Tim. 3:16) Och därför har det ibland varit nödvändigt att rätta till olika uppfattningar, allteftersom förståelsen blivit klarare. (Ords. 4:18)” — 15 juni 1981, sidan 17.

Så, kan vi avsluta detta med självutnämnda profeter? Låter mer som om en viss ledning vill påverka så mycket de kan, med detta citat i full syn för de som läser texterna.
__________________
Senast redigerad av ASKnot 2014-05-07 kl. 00:44. Anledning: Citatet
Citera
  • 4
  • 5

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback