Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2014-04-24, 16:50
  #1
Medlem
Tjena, hoppas jag placerar tråden i rätt forumdel. Är okunnig vad gäller bilar allmänt så ha gärna det i åtanke.

Skulle idag byta till sommardäck hos min lokala bilverkstad. Hade med mig sommardäcken i bilen och efter att de genomfört däckbytet så får jag veta att framdäcken är i alldeles för dåligt skick, vilket jag märkte i somras men inte ville ta tag i. På gränsen till böter. Däcken där bak var dock i okej skick men inte mer.

Fick då erbjudandet att köpa fyra helt nya däck för 750kr/st samt montering för 800. Tänkte även slänga in en handtvätt och tillsammans blir detta 4000kr. Nu i efterhand minns jag ej modellen på däcken men de skulle tydligen vara nån sorts "turbo" haha.

Nu till min fråga (eller frågor):

Är det värt att byta ut alla fyra däck, eller kan man enbart byta framdäcken?

Ponera att däcken jag blev erbjuden att köpa är genomsnittligt bra, är detta en bra deal? Säkert en omöjlig fråga att svara på, men ett ungefärligt svar skulle hjälpa mig på traven.

Jag kommer sälja bilen efter sommaren. Den kommer inte gå på många kronor, kanske 20k. Om jag köper nya däck, kan man förvänta sig en del av pengarna tillbaka för däcken vid försäljning till en bilhandlare? Är medveten om att bilhandlare köper billigt och vill gå med vinst, men med tanke på min okunskap så vill jag bara få dealen gjord.

Dela gärna med er synpunkter som kan tänkas hjälpa mig, skulle vara mycket snällt
Citera
2014-04-24, 16:52
  #2
Medlem
Du kan med lugnt samvete köpa bara 2 st hjul.
Det viktiga är att dom nya däcken sitter på samma axel, dvs framaxel resp. bakaxel.

Det absolut billigaste är att skita i att köpa nya däck.
Citera
2014-04-24, 17:23
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av aphds
Du kan med lugnt samvete köpa bara 2 st hjul.
Det viktiga är att dom nya däcken sitter på samma axel, dvs framaxel resp. bakaxel.

Det absolut billigaste är att skita i att köpa nya däck.

Ah okej. Förstår att de vill sälja hela setet för att gå med vinst, men är det inte värt att köpa alla fyra med tanke på att de där bak är halvslitna?

Och jag förmodar att du menar att det är billigare att köpa begagnat? Ja, men Blocket håller jag mig borta ifrån pga min okunnighet
Citera
2014-04-24, 17:31
  #4
Medlem
Annars kan du åka till närmsta skrot och köpa "Bättre begagnade" däck för en hundring, sen känner du säkert någon som har tillgång till krängnings och balanseringsmaskin!
Köpte 4 "nya" däck a 100:- + montering, balansering av samtliga= 200 :-
600 spänn för däck med 4-5 mm mönster klappat och klart tycker jag är jävligt billigt så det är värt att kolla upp!

Sen å andra sidan är ju inte däcken det första man kollar på när man köper bil (inte jag iallafall) så om du ändå ska sälja den snart så kanske det ej är lönt med nya däck?

Hoppas du hittar en rimlig lösning
/Nudge
Citera
2014-04-24, 17:53
  #5
Medlem
gniff754s avatar
Tvivlar på att bilhandlaren lär ge dig 4000 kr extra bara för att bilen har nya däck. Om det var ett bra pris eller ej är svårt att säga utan att veta märke, vilken dimension och hastighetsklass det är. Är det nya däck till din Ferrari har du nog gjort ett klipp, är det nya däck till en gammal Golf med originalfälgar är det kanske inte jättebilligt.
Citera
2014-04-24, 17:53
  #6
Medlem
Räcker med att byta 2 men dom andra däcken kanske var gamla och torra (däck är en färskvara).
Citera
2014-04-24, 18:19
  #7
Medlem
skunkjobbs avatar
Det kan ju hända att du under sommaren kör in i en lastbil efter att ha fått vattenplaning pga dina gamla slitna däck och därefter bara behöver köpa däck till Permobilen i resten av ditt liv. Kör aldrig runt med dåliga däck!

Det är ok att byta bara två men de bästa bör sitta bak (oavsett fram- eller bakhjulsdrift) så du bör i så fall flytta dina nuvarande bakhjul till fram, det kostar ju ingenting.

Priset låter väl helt ok även om det skulle vara däck ur det lägre kvalitetsurvalet.
Citera
2014-04-24, 18:26
  #8
Medlem
Ni har alla en bra poäng. Det där med att köpa begagnade däck på en bilskrot verkar intressant. Blir att ringa ett samtal och se vad de har i lager, pris osv. Lär också dra iväg ett samtal till min lokala bilverkstad och förklara min situation och se om de kanske har billigare däck. Dumt nog så berättade jag inte för dem att jag ska sälja bilen...

Tack så mycket för hjälpen hörrni!
Citera
2014-04-24, 18:29
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Det kan ju hända att du under sommaren kör in i en lastbil efter att ha fått vattenplaning pga dina gamla slitna däck och därefter bara behöver köpa däck till Permobilen i resten av ditt liv. Kör aldrig runt med dåliga däck!

Det är ok att byta bara två men de bästa bör sitta bak (oavsett fram- eller bakhjulsdrift) så du bör i så fall flytta dina nuvarande bakhjul till fram, det kostar ju ingenting.

Priset låter väl helt ok även om det skulle vara däck ur det lägre kvalitetsurvalet.

Du har helt rätt.

För bekvämlighetens, och säkerhetens, skull gör jag alltså bäst i att byta ut alla fyra förutsatt att de nya däcken är i bättre skick än de nuvarande bakdäcken? Fast nu när jag säger det är det rätt självklart
Citera
2014-04-25, 12:16
  #10
Medlem
Ringde ett snabbt samtal ner till lokala verkstaden och däcken är av märket Achilles, nytt skick som sagt för 750kr/st. Åsikter om detta märke? Har hört att asiatiska märken inte har bra rykte.
Citera
2014-04-25, 13:14
  #11
Medlem
Achilles är rätt kassa. Dem är billiga men, ja, du får det du betalar för!

Yokohama är bättre men lite högre prisklass.
Citera
2014-04-25, 13:26
  #12
Avstängd
anonymkristenidiots avatar
Bästa hjulen bak
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback