Citat:
Ursprungligen postat av
oboyglas
Känner att jag kan alldeles för lite för att bara ge dem BARF, men ska absolut börja ge dem betydligt mindre torrfoder för att sedan vänja av dem helt vid det och köra på bara blötfoder istället.
Min farsa är bonde, och då och då slaktar de en tjur. Tänkte att jag kan be om att få slaktavfall och så från honom, men vilka delar ska jag be om förutom hjärtat? Det blir ju en jäkla massa köttfärs också, tips på hur jag kan förvara det utan att det blir gammalt? Frysa ner i små, små påsar och ta upp någon dag innan?
En pappa som är bonde!

Vilken lycka för dig och framför allt dina katter!
Du verkar ju så intresserad och mån om dina katter. I din sits skulle jag lära mig allt om barf, investera i en rejäl köttkvarn (inte ett gammalt handvevat elände som jag sliter med) och med tiden gå över helt till detta. Kanske har din pappa redan en fin kvarn? Man måste inte heller alltid mala utan kan ge hela bitar. Du kommer få den bästa mat som finns att få och dessutom (antar jag) närmast gratis!
De som barfar seriöst brukar tillsätta lite vitaminer, laxolja, små mängder ångkokt broccoli mm som du kan läsa dig till efterhand. Det finns gott om recept att googla fram.
Men jag kan alldeles för lite om hur man slaktar och tar tillvara hela djur för att kunna ge dig ett bra svar, tror att din pappa har mycket mer kunskap.
Exakt vilka delar du ska be om vet jag inte, men i kattmat maler man ju ner det mesta som svenskar inte äter av etiska skäl, allt från könsorgan och juver till öron och ögon. Jag skulle tro du kan ta tillvara i stort sett allt som inte kan vara smittosamt. Hjärna (inkl ryggmärg) äter man ju inte längre pga galna ko-sjukan t ex. Sen har vi ju äckelfaktorn hos dig, vad du pallar med att hantera.
Förhållandevis fint kött, som används till människoköttfärs, behöver det inte alls vara utan sånt ger jag i brist på slaktavfall. Det är snarare bra om det är lite grovt med senor, fetare bitar osv.
Frysa i portionspåsar funkar alldeles utmärkt, så har jag gjort. Dagen innan lägger jag en påse i kylen så hinner den bli lagom tinad.