Hallå i tråden, det var ju ett tag sedan sist men jag tänkte att det var dags för lite återkoppling och frågestund!
Nu, cirka fem månader senare, kan jag med glädje berätta att tjockiskissen äntligen (!) har ätit sina första mushbollar som de är, utan utblandning med blötmat! Fick nästan några glädjetårar när hon åt sin första köttbulle, under ganska lång tid befarade jag att hon aldrig skulle äta rå mat

Så jag känner mig lite stolt och belåten!
Lilla kissen äter numera det som serveras, i början var hon ju ganska tveksam till vanligt rått kött men nu äter hon kyckling, fläsk och diverse nötkött med god aptit! Jag har dock inte vågat gå över till de mer "avancerade" grejerna med ben eftersom jag fortfarande hade problem med knubbisen, och jag bör väl tillägga att hon ännu inte ätit endast rått kött. Hon har hittills bara slickat på det och sedan gått därifrån och lämnat. Det var bara häromdagen hon åt sin första köttbulle så jag har inte hunnit servera dem kött sedan dess, men det blir väldigt spännande att se om hon nu också börjar äta det råa köttet utan tillbehör!
Men, nu när jag i alla fall kommit över det första hindret med min lilla tjockis så känner jag att det är dags att gå vidare i processen! Så, vad blir nästa steg för en bra och allsidig kost för katterna?
Som det ser ut nu så är blötmat fortfarande en övervägande del av kosten eftersom det helt enkelt är det smidigaste och lättaste när man har lite bråttom, och med den frysta maten så krävs det ju lite framförhållning och planering. Med blötmaten märkte jag att katterna fick en ökad tendens att äta för snabbt och sedan kräkas upp maten, även lilla kissen som inte haft sådana problem tidigare. Detta trots att jag provade en mängd varianter med att mosa ihop maten, sprida ut den ordentligt på tallriken, blanda ut med mer eller mindre vätska etc etc. Har insett att det som gäller är mycket mindre portioner desto oftare, jag tycker att kräkningarna har minskat väsentligt sedan jag började med det här. Det betyder dock att jag har tappat lite organisationen kring det hela, har ingen riktig koll på hur många matningar om dagen det blir utan jag kör på känsla och katterna säger ju till när det är dags.
En sak jag också funderar på är att på tetrorna står det att en katt bör äta ungefär en tetra per dag, och mina katter (som ju är två st) äter inte riktigt upp en hel tetra på en dag, även om de bara äter blötmat den dagen och inget annat. Samtidigt som det ju blir mycket mindre än angivet på tetran så verkar de inte hungrigare än så, så jag försöker att lita på dem och utgå ifrån att jag hade märkt om de behövde få i sig mer, men vad säger ni om detta?
Utöver blötmaten försöker jag att komma ihåg att tina mushbollar varje kväll så att de får minst en köttbulle var per dag. Det händer såklart att jag glömmer bort eller inte hinner med, så vissa dagar blir det kanske bara blötmat och vissa dagar får de fler köttbullar och mindre blötmat. Kycklinghjärta och rått kött får de mer sporadiskt, har ingen riktig plan med det utan det blir lite som det blir.
Så det är så som deras kost ser ut just nu. Jag tänker en del på att kosten kanske inte är tillräckligt varierad och bra och vad jag ytterligare kan göra? Jag minns ju att det pratades om kycklingvingar vilket jag tycker ska bli mycket spännande att introducera, men vad mer, saknas det något? Hur kan jag förbättra denna situationen ytterligare, vad säger ni? Och är det "ok" med en kost mestadels baserad på blötmat och riktig rå mat som tillägg till detta?
Tacksam för input