Citat:
Bör jag dra ner på den fria tillgången till torrfoder, även om Porta 21 är (i mina ögon) ett rätt bra foder? Här är en länk till produktens innehållsförteckning: http://www.zooplus.se/shop/katt/katt...09#composition. De äter inte mer än 60 g om dagen om det står ute heller, en skål räcker i ca tre dagar för två katter. Idealvikt är 5,5 kg resp. 6,5 kg, de väger nu 6,3 resp. 7,5.
Sluta genast mata katterna med detta skräp. Det innehåller ju sågspån!
Anledningen till att jag aldrig mer slösar pengar på torrfoder!
Det står cellulosa i innehållsförteckningen, googla cellulosa så får du vet vad det är för något du ger till kattstackarna. Cellulosa är tydligen utmärkt isolering läser jag på google. Vill du verkligen att dina katterna ska äta sånt som används till isolering?
Hittar även andra helt onödiga ingredienser som potatis och lingon.
RC har jag heller inte så mycket till övers för när jag kollar vad som finns i Light blötmaten. Hur har dom tänkt att katter ska gå ner i vikt på spannmål, vegetabiliska biprodukter och socker!?
Säga vad man vill om Mush, det kanske inte är helt optimalt. Men det är ju fortfarande 100 gånger bättre och mer prisvärt än RC och annat skräp. Dessutom är det ju inte särskilt svårt att komplettera det med annat. Mjau funkar rätt bra om man inte har annat att tillgå, det är alltid mjuka bitar som är lätta att mosa med en gaffel om dom inte äter bitarna och bara slickar såsen som min katt gör om jag inte mosar det. Min katt kostar mig max 300 kr på en månad om ens det. 150 kr på Mush och Mjau och resten går till kattsand.
"Nedbrytning
Människans matspjälkningsapparat kan inte spjälka cellulosans β-1,4-glykosidbindningar, varför vi inte alls kan tillgodogöra oss cellulosans energivärde. För detta krävs den typ av specialiserade matsmältningssystem som exempelvis idisslare och termiter har. Dessa utnyttjar i sin tur bakterier som med hjälp av speciella enzymer (cellulaser) kan spjälka cellulosan. I naturen är det bland annat svampar och bakterier som bryter ner cellulosa."
Inte ens människor kan bryta ner cellulosa, hur är det då tänkt att katterna ska kunnat göra det? Dom är ju för fan inte idisslare.
__________________
Senast redigerad av Denosynlige 2015-10-31 kl. 14:08. Anledning: Tillägg
Senast redigerad av Denosynlige 2015-10-31 kl. 14:08. Anledning: Tillägg
(och nej, det är inte sågspån - växter är gjorda av cellulosa, det dör ingen av. Att man använder X för att tillverka Y innebär inte att man äter Y vet du.)