Citat:
Ursprungligen postat av
Zigga
Tyvärr finns det tillstånd , tex katatoni orsakad av en så djup depression att den kan liknas vid en psykos, där inget annat verkar hjälpa.Gör man inget åt detta dör patienten i kärlkollaps .
De är vid katatoni helt som statyer, nästan att likna vid någon som har stelkramp.
Ovanligt ,ja.
Att för den skull ge någon som inte svarar på på ett batteri av olika SSRI preparat som i artikeln och ge 108 behandlingar ECT är helt förkastligt.Ja
Särskilt med tanke på både minnesstörningar men även att den godkändes som beprövad vetenskaplig metod för så länge sedan.Tveksamt om den ens skulle gå igenom idag.
Tack för att du förklarar för mig!!
Jag minns tillbaka med fasa , och kan väl idag förstå mer av min anhörigas agerande efteråt.
Då trodde jag inte på att minnet försvann, ville ha svar på mina frågor, men hon kunde nog inte svara tänker jag såhär efterklokt.
Har en annan anhörig som också varit inlåst, och var livrädd att de skulle ge ETC.
Det blev dock inte så, blev fullproppad med mediciner istället och är mycket deprimerad nu.
Dock en annan historia.
Blir tagen av alla historier som ni berättar här , och samtidigt rädd att komma i den maktlösa situationen som man kan komma i pga psykiska besvär .
Har som sagt, två nära anhöriga som befunnit sig där.