Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
  • 1
  • 2
2014-04-19, 21:42
  #1
Medlem
Läste just en intervju i Expressen med Fadimes mamma i anledning av att polisen sköt hennes son. Hela intervjun är en enda lång klagovisa på Sverige. Allting är Sveriges fel. Polisen sköt honom i onödan. Familjen fick aldrig den hjälp den behövde under åren efter Fadimes död (mord). Familjen har fått utstå en "kollektiv skuld" på grund av Fadimes hedersmord och så vidare, och så vidare. Ingen skuld vilar i alla fall på sonen, så mycket är klart.

Ni som har läst intervjun, vad tycker ni? Själv är jag fruktansvärt äcklad och upprörd över mammans attityd. I synnerhet vad avser mordet på Fadime.

Är detta fel forum så flytta tack.
Citera
2014-04-19, 21:46
  #2
Medlem
TrotsTrollets avatar
Länk?
Citera
2014-04-19, 21:48
  #3
Medlem
Sällan man blir så äcklad av en enskild familj.
Citera
2014-04-19, 21:50
  #4
Medlem
Sorry men jag är usel på sådant. Läs Expressen.
Citera
2014-04-19, 21:55
  #5
Medlem
Alltid denna klagan på Sverige och svenska samhället. Hon kanske skulle fundera lite på varför hennes familj 'råkat' ut för allt detta.
Citera
2014-04-19, 21:55
  #6
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gurkelurkan
Sällan man blir så äcklad av en enskild familj.
Skam och vanära! Förstår inte vad som är så svårt. Det finns alltid hjälp att få och har man inte intelligensen till att ta vara på den så kan man lika gärna fara åt helvete.
Citera
2014-04-19, 21:58
  #7
Medlem
serotonins avatar
Artikeln här:

http://unvis.it/www.expressen.se/nyh...berattar-elif/
Citera
2014-04-19, 22:03
  #8
Medlem
Tack Serotonin!
Citera
2014-04-19, 22:04
  #9
Medlem
http://www.expressen.se/nyheter/sag-...berattar-elif/
Citera
2014-04-19, 22:11
  #10
Medlem
Man får inte glömma att det är en sörjande människa som kanske behöver lite stöd och hjälp, men det är ju underligt kan man tycka för hon har bott här så länge i Sverige att hon bör veta att vårdcentralen i Uppsala är öppen även för henne och det är bara att gå dit.
Hon är ev muslim så hon kan själv ta sig till en moské och prata med en imman och hon kan dessutom knata upp till sjukhuset.

Å detta gällde ( han är död i dag ) hennes son.
Citera
2014-04-19, 22:17
  #11
Medlem
serotonins avatar
Jag är dåligt påläst i fallet Fadime, men var det inte så att hela släkten var inblandade och den svagbegåvade fadern utsågs till bödel?

Svårt att känna någon som helst sympati för kärringen och ännu mindre för den döda brodern. Heja polisen!
Citera
2014-04-19, 23:20
  #12
Medlem
Den djävla kärringen borde ha bränts på bål nu i påsktider. Kan nästan känna den unkna doften från den del som slutar under kjolen. Vad vill häxan? Skadestånd? Stridslysten? Obehagligare än värst och förstör för övriga invandrare vilka inte har samma demoner.
Citera
  • 1
  • 2

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback