Citat:
Ursprungligen postat av
ensamkatt
Har svårt att se hur de stödjer pedofili i Irak. På en demonstration i Malmö den 8 mars, anordnad av FI och ung vänster var en av huvudsakerna man demonstrerade mot lagförslaget i Irak.
Var dock mest exilirakier som bar runt på sådana skyltar, men det var fortfarande en FI-anordnad demonstration.
Det står på pränt.
”kvinnors intressen och behov varken är givna eller enhetliga, utan alltid beroende av specifika sammanhang, menar vi att lokala organisationer ska vara de som avgör dagordningen och formulerar problemen.”
Det är deras svar på vad FI tycker om lagen i fråga.
FI har inte demonstrerat mot det här, det här är direkt från kansliet. Att det sen finns irakier som bar på dessa skyltar är för fan inte detta vidriga partis förtjänst utan ett fåtal irakiska eldsjälars som hamnat i helt fel parti.