Citat:
Ursprungligen postat av
Heuristik
Varför har inte "dom" i så fall blivit formellt accepterat tidigare? Det hade endast inneburit en förbättring om man tar grammatiken ur ekvationen. Vad som är ett maskulint respektive feminint adjektiv är inte baserat på grammatiska regler.
Nej, det finns ingenting som säger att språket skulle bli bättre om "dom" blev en accepterad form. Språket skulle förändras, men det faktum att språk förändras betyder inte att de försämras eller förbättras. En uppenbar anledning till varför "dom" inte har accepterats i skrift är att den för många uppfattas som just talspråklig och obildad.
Man kan visst säga att åtskillnaden mellan maskulina och feminina adjektiv är baserad på grammatiska regler. Det är form av konkordans – ungefär som kasusböjningen av de personliga pronomen. Ingen av dem är speciellt centrala för svensk grammatik – det skulle inte innebära någon katastrof om gjorde oss av med dem, men de bidrar till ökad redundans i språket.
Böjning av adjektiv efter naturligt genus är ju –*liksom åtskillnaden mellan "de" och "dem" – något som många svenskar gör enbart i skrift. Skulle det svenska skriftspråket bli sämre, enligt dig, om vi avskaffade skillnaden mellan maskulina och feminina adjektiv i skrift? Borde vi som inte har den i talspråket) kanske återinföra den i vårt tal?