Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2010-04-13, 14:47
  #1549
Medlem
Andersdamaans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hamilkar
Jaså? Jag trodde att det var till King eller Kingen. Var nånstans säger man Smash?
I mitt fall: "Östravallabrinkskolan i Täby"
Citera
2010-04-13, 18:48
  #1550
Avstängd
Smurfaccs avatar
va besviken ja vart när ja läste va tråden egentligen handlade om hade hoppats på nå annat med tanke på rubriken
Citera
2010-04-13, 20:44
  #1551
Medlem
rednandslimys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jumpcut
Innebär det att alla eller ingen vinner?

Ingen aning. Vad gick spelet ut på egentligen?

Jag särskrev i förra inlägget. Ska gå och skämmas i en timme nu
Citera
2010-04-13, 23:55
  #1552
Medlem
Kalasjnikovs avatar
Men niggaz pleez! Värsta OT-diskussionen någonsin ju! Har ni glömt vad som efterfrågades i trådstarten?
Citera
2010-04-15, 09:44
  #1553
Medlem
jumpcuts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av eldkatt
Ursäkta att jag spär på OT-diskussionen, men:



Till att börja med, då: SAOB. Där har du exempel som är bra mycket äldre än det du citerade.
Det är bara [1] 1) som beskriver ordet, och den beskrivningen står det inget datum på.
Citera
2010-04-18, 22:28
  #1554
Medlem
rossleris avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iipod
Vem har sagt att det är rasistiskt? Det är ett vardagsord
Det var ett vardagsord. Nu verkar det som att alla negrer tar illa upp just for the hell of it.
Citera
2010-04-19, 01:00
  #1555
Medlem
Snapcounts avatar
Men lika intressant tycker jag är att negress inte upplevs lika negativt.
Citera
2010-04-21, 02:52
  #1556
Avstängd
Roger Perssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av glocc44
Jag orkar inte ens kommentera det där, ditt resonemang är så idiotiskt att jag blir tårögd.
Orkar inte eller kan inte? Det är kanske för att du inte kan motsäga mig på de punkter jag räknat upp som du blir tårögd? Inte ens den allra värsta kramare kan annat än hålla med om att exempelvis Zimbabwe och Sydafrika är tragiska spillror av vad de för inte länge sedan var. Påstår någon något annat så vette tusan... Då måste vederbörande leva i något slags parallellt universum.

// Roger P.
Citera
2010-04-21, 17:42
  #1557
Moderator
Jeckes avatar
Historia -> Språk

/mod
Citera
2010-05-01, 21:10
  #1558
Medlem
Euronymes avatar
Vet inte om det här kommit upp, men jag har ett par kompisar som bara använder "dem".
En möjlig anledningen skulle väl kunna vara att de blandar ihop "de" och "det", eftersom en konversation på nätet ofta ser ut ungefär så här: "hure läget?" "jodå, de e bra". Det här skulle alltså göra att man drar sig för att använda "de" då det kan leda till missförstånd eller så.

Ha lite överseende ifall ni tycker att det var dåligt formulerat. Valborg igår.
Citera
2010-05-04, 17:59
  #1559
Moderator
Pojken med guldbyxornas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Egon3
Med all respekt för fru Lindgren, var det så lyckat att identifiera gruppen som skall besparas nedsättande namn med just det nedsättande namnet?

Det är väl en lustighet antar jag, hämtade det från en andrahandskälla så jag kan inte säga säkert men meningen bör väl vara att huvudpersonen Katy inte riktigt lyckas hänga med i sina egna ideal. Men det är i alla fall ett tidigt exempel på ordets känslighet på svenska redan 1950, om än "i Amerika".
Citera
2010-05-07, 02:20
  #1560
Medlem
Jag har inte lust att läsa igenom en 107 sidor lång tråd så har min teori varit uppe förr så får ni mer än gärna ge mig en verbal rumpknullning riktigt riktigt våldsamt...

Min teori:
Folk vill trolla helt enkelt genom att reta upp andra, vilket dem lyckas med (jag skulle kallblodigt kunna mörda dem som förväxlar de/dem)... :-)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback