Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-04-04, 02:16
  #1
Medlem
Ursprungligen postat av Kefin850racing
Hej Folket vet inte redigt vart detta hör hemma här (?)
Men det är så att min flickvän har en häst som blivit illa behandlad av en hovslagare och vi letar just nu efter en "hästpsykolog" . Man kan ej verka hennes bakhovar för då hotar med att sparka och går undan, hon är väldigt nervös när det kommer till bakbenen men framhovarna går jättebra tack vare den träning som tjejen fått hjälp med. Vore supertacksam om ni kan komma upp med bra ställen /hästpsykologer man kan kontakta runt omkring Hallands län!

MVH Kevin & Elin
Citera
2014-04-04, 07:00
  #2
Medlem
skunkjobbs avatar
Om det har något med s.k. hästpratare att göra så kan ni bespara er den utgiften då den branschen enbart är bluff och båg.
Citera
2014-04-07, 10:30
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av skunkjobb
Om det har något med s.k. hästpratare att göra så kan ni bespara er den utgiften då den branschen enbart är bluff och båg.

Dock är det fortfarande en bransch som spelar stor roll om TS vill ta juridisk aktion.

TS: Nej, jag har inte en aning om vad det finns för hästpsykologer i hallands län, men om jag varit du så hade jag först och främst kontaktat veterinär och bett om ett professionellt utlåtande om de eventuella skadorna hovslagaren ska ha tillfogat hästen.
Citera
2014-04-07, 20:01
  #4
Moderator
najass avatar
Ekologi, natur, djur och växter --> Husdjur
/Moderator
Citera
2014-04-07, 20:16
  #5
Medlem
tankgrls avatar
Jag tror inte ni behöver en hästpsykolog (vad nu det är) utan en jäkligt duktig och tålmodig hovslagare som kan "börja om". Jag antar att hästens matte/husse får plocka med bakbenen bäst de vill? Om inte så är det i huvudsak det som behövs tränas med. Nästa steg blir att hovslagaren kommer och kanske känner på bakbenen utan att lyfta och när hästen accepterar detta utan att slå ifrån så kan hovslagaren prova att försiktigt lyfta benen.
När det gäller hästar med dåliga erfarenheter så får man bryta ner problemet atomer och jobba framåt bit för bit, det finns tyvärr ingen quick fix. Det är stora, tunga djur och de kan ställa till stor skada.
Citera
2014-04-08, 13:41
  #6
Medlem
Elsharins avatar
Se om hon har någon bekant som tränar horsemanship som kan lära henne lite. Det är ledarskapsövningar som får hästens tillit till människan tillbaka. Finns även kurser att gå eller tränare att ta hjälp av. Många nylärda tränare erbjuder tom en gratis lektion just för att själva skaffa erfarenhet. Annars går det att läsa sig till mycket utav det på nätet men är lättare om man har någon som övervakar det man gör och kan kommentera var man gör fel osv så man inte gör det värre.
Horsemanship kan vara till stor hjälp i all hantering utav hästen.
Citera
2014-04-08, 22:44
  #7
Medlem
Men vad fan..sluta och tramsa vem kontaktar en hästpsykolog bara för att hästen är svår att verka bakhovarna på.
Hon tränar hästen konsekvent genom vidröra hovarna och kratsa dem . Hon ska successivt öka och ta i lite hårdare när hon ska hålla i hovarna och dra benen lite extra uppåt. Det krävs tålamod men framförallt konsekvent träning att hantera hästens bakben lite hårdare. Mycket belöning vid acceptans.Hästen var säkert trixig från början med bakbenen därför har hovslagaren fått skulden. Om hästen är skodd så kan en söm slagits in fel så hästen gjort sig illa det kan också vara en orsak till att hästen upplever obehag. Om hästen är svårverkad bak trots kontinuerlig hantering av hovarna till vardags så avled hästen med lite tricks under hovslagarens besök. Ge något att tugga på. Omgående skarp ljud markering ett öh-fy tex och en stöt ( obs ej slag)med näven i i sidan på bogen eller flanken till hästen om den hotar med bakbenen. Belöning när den skärper till sig. Stå alltid vid hästens sida så den inte kan rikta in en spark. Har man en god relation med sin häst så kommer den aldrig att sparka dig utan den gör säkert bara ett försök att skaka loss ens grepp om benet. Hovslagare är vana vid detta så dom brukar kunna hantera en svårverkad häst trots allt.
Är man stark så går man på och grabbar tag i benet endå även när den hotar. Djur ska hanteras som barn man ger aldrig ett utrymme till utspel utan fångar mitt i reaktionen annars får man en häst som gör som den vill och blir svår att hantera. Vad ni än gör mesa inte med den och tyck synd om den när hovslagaren tar i. Ni har och göra med ett muskelpaket på 650-800 kg. En stark trygg ägare som kräver lydnad och foglighet av sin häst får en trygg lugn häst som tolererar mycket. Mycket kärlek och beröm på det så får ni snart en häst som gör som denne bör.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback