Citat:
Ursprungligen postat av
anteri17
De flesta med tankeverksamhet inser nog att det är Rosell som återigen inte har koll på grejerna/försöker fuska sig undan. Om man nu kan ljuga om en transfer med upp till 50% enligt vissa källor så kan man göra vad fan som helst. Inte konstigt att han blev avsatt/avgick.
Så Messis skattefusk är alltså inte Messis/hans tjänstemäns fel. Utan Perez fel. Intressant.
Barca-fan som gnäller på systematiskt domarfusk bör nog se sitt lag i spegeln först.
Mer än en klubb-klubben anmäler förstås inte någon annan klubb. Hmmm, bara om dåliga planer efter varenda dåligt resultat på Italiensk mark.
Lillebrors-komplex är säkert till viss del sant. Lika sant som att Barca under lågt tid haft en förskräcklig von-oben-attityd.
Det är ju inte Real som köper en spelare för mer än man redovisar, för en hutlös summa dessutom, och som sedan inte är en regelbunden starter. Inte heller Real som får för sig att värva en spelare för typ 700 miljoner, och sedan sälja denne för mångdubbelt mindre, trots en bra säsong i bagaget. ja jösses vad Real stinker.
Jävligt komiskt när någon försöker idiotförklara för en samtidigt som personen ifråga (du) skjuter dig själv i foten och framstår själv som trög
1.Det är rätt känt att Rosell inte hade rent mjöl i påsen men förstår inte hur det är relaterat till något av det som jag skrev.
2. Messi skattebekymmer som han friades från var bara ett av exemplen på den häxjakt som Barca genomgått senaste åren och ingenstans har jag påstått att Messi blev tvingad av Perez att fuska som du får det att låta, men däremot vet vi att Perez är en person med mycket makt och det har varit från Madridhåll som det rotats hos Barcelona om 7 år gamla uppgifter.
3. "Barca-fan som gnäller på systematiskt domarfusk bör nog se sitt lag i spegeln först."
Jag ser inte vart det gnällts, dock borde du kikat in hos RMCF's officiella hemsida efter senaste clasicot.
4."Mer än en klubb-klubben anmäler förstås inte någon annan klubb. Hmmm, bara om dåliga planer efter varenda dåligt resultat på Italiensk mark."
Två helt olika saker. Att tipsa/begära undersökningar om doping/registreringar etc är absolut inte samma sak som att svara på nej på frågan: Tyckte du att planen nispelade på lät er få ut det maximala ur ert spel?Ska spelarna hålla käften när de blir intervjuade eller?
5. Det sista du tar har återigen inte något med situationen eller min text att göra. Ingen förnekar att det är osant det du tar upp, men ack så orelevant då Barca har haft klart mer framgångsrika år jämfört med antagonisterna och till skillnad från dem så har Barca fått sin utdelning medan Reals uteblivit.
Kan annars rekommendera den här länken: ttp://www.insidespanishfootball.com/85046/leo-messi-exonerated-of-tax-evasion-charges/