jag är inte kollektivanställd, utan får själv bestämma hur mycket tjänstepension jag ska betala in från min bruttolön. Såvitt jag förstår slipper jag alltså skatta på denna del jag sätter av i ITP, jag har idag maximal marginalskatt (50% nånting) och således tjänar jag rent skattemässigt på det eftersom när jag får ut ITP pensionen så skattar jag sannolikt mindre, runt 30 kanske.
Nackdelarna gentemot annat konventionellt sparande:
Fondavgifter och övriga avgifter till företaget som förvaltar ITP-lösningen.
tror inte man kan ha aktier eller andra sparformer
pengarna låses tills jag går i pension
Några andra nackdelar jag missat?
Fördelarna:
jag får betala mindre skatt. alternativet är att ta min nettolön, investera dessa pengar, och sedan betala skatt på dem igen.
några andra fördelar
Jag får själv välja hur mycket jag vill sätta av till ITP, säljaren föreslår att jag sparar 30% av min bruttolön över brytpunkten för där den statliga pensionen slutar (dvs såsom ITP1 för kollektivavtalsanställda ser ut). Vad anser ni? Är det värt att betala så mycket i pension? alternativet är inte att konsumera pengarna, utan att spara dem på vanligt sätt långsiktigt i aktier och fonder.