Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-03-26, 23:48
  #1
Medlem
Som topic, dela med er av era absolut skönaste raggarlösningar!

Själv har jag inte så många, lite fullösningar inom bilelktronik (skarva och eltejpa) och diverse annat.

Seså, ös på nu med era påhittiga problemlösningar!
Citera
2014-03-27, 00:25
  #2
Medlem
FatEyeJacksons avatar
Leden till vindrutetorkarna på opeln rostade sönder, borrade ur den och ersatte med en grön bullklämma från ikea o en gipsskruv. Funkar än idag 1 år senare :-)
Citera
2014-04-22, 15:35
  #3
Medlem
theodor.busses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GutiHAZ
Som topic, dela med er av era absolut skönaste raggarlösningar!

Själv har jag inte så många, lite fullösningar inom bilelktronik (skarva och eltejpa) och diverse annat.

Seså, ös på nu med era påhittiga problemlösningar!

Kanske inte så påhittigt, men jag har väl någon gång i ungdomen ersatt en brunnen säkring med en bit stål-/koppar-tråd. JA, JAG VISSTE VAD KONSEKVENSERNA KUNDE BLI! Men mina första bilar var mindre värda än summan av delarna. Och jag var dum.

Och det skulle ju bara vara en provisorisk lösning, tills jag orkade köpa en ersättnings-säkring för ett par kronor.. Men provisoriska lösningar, som "fungerar" tenderar man att glömma bort. Speciellt när man bara är 18-20, helt saknar vett och är mer fokuserad på andra och viktigare saker (brudar, bärs etc)..

Det dummaste jag nog har gjort, är att under alltför lång tid (ett par veckor, men det räcker) ersätta icke fungerande körriktningsvisare ("kabelbrott") med handsignaler. Körde med nervevad ruta, och indikerade höger-/vänster-sväng ungefär som man gör när man cyklar. Vänstersväng var lätt. Högersväng var svårare - man fick liksom "häva sig upp i sätet" (så gott det gick), vinkla ut armen så att underarmen nådde upp över taket på bilen och peka åt höger. Högersväng var definitivt lättare om man hade en kompis som "åkte shotgun".
__________________
Senast redigerad av theodor.busse 2014-04-22 kl. 15:37.
Citera
2014-04-22, 16:06
  #4
Medlem
uhlans avatar
Jag brukar lösa upp raggare i släckt kalk, det är en rätt bra lösning.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback