Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-03-30, 21:37
  #157
Medlem
John.Falcos avatar
Hade levt som en gud.
Citera
2014-03-31, 06:14
  #158
Medlem
Herregud, hade jag haft 27000 spänn per månad (om jag hade jobbat utanför hemmet) hade jag varit så lycklig att jag hade varit manisk i en vecka!
Citera
2014-04-01, 20:26
  #159
Medlem
Wow, jag får ut ~15k/månad. Har bil, stor lägenhet, och 4 munnar att mätta, och jag trodde jag hade det bra ställt... 27 lök i månaden och man hade levt jäääävligt fint.
Citera
2014-04-01, 21:06
  #160
Medlem
T-80Us avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mpersson88
Wow, jag får ut ~15k/månad. Har bil, stor lägenhet, och 4 munnar att mätta, och jag trodde jag hade det bra ställt... 27 lök i månaden och man hade levt jäääävligt fint.

Men herre gud, BRUTTO människa. BRUTTO!
Citera
2014-04-01, 21:14
  #161
Medlem
intesakuls avatar
Hånfull idiot.

Ingen har svårt leva på så mycket pengar.

Många kvinnor som har den lönen har en manlig kollega som på pappret får märkvärdigare arbetsuppgifter och högre lön.

Tål inte personer som förlöjligar reella problem.
Citera
2014-04-11, 21:57
  #162
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av T-80U
Men herre gud, BRUTTO människa. BRUTTO!

Aaah, en liten miss.. Aja, mycket pengar ändå
Citera
2014-04-13, 22:09
  #163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av auto607989
Jag som sjukpensionär får ut 13tusen rent i månaden. Låt han leva på det istället eller varför inte leva som min mormor som va hemmafru, hon får ut 5400kr i månaden i pension sen måste hon söka en massa bostadsbidrag osv för att ens överleva. Det han tänker göra är ju ett jävla skämt.

Mitt första jobb för tio år sen hade en månadslön på 12 500kr (före skatt), som tur var jobbade man en del övertid, kvällar och helger så man fick ut lite mer.
Citera
2014-04-14, 21:53
  #164
Medlem
Om man tycker 27 000 är svårt och leva på borde man skaffa sig en god man eller söka in till lyxfällan.
Citera
2014-04-16, 15:45
  #165
Medlem
TobiasBeechers avatar
Menar han brutto eller netto? Det verkar som att han menar netto eftersom han ska leva på 5000 kr mindre. Om han redan nu tjänar 32 000 netto, sparar han inget av det?

Själv har jag de senaste nästan 4 åren levt på runt 10 000 kr per månad i studiestöd + bostadsbidrag, och betalat 4k per månad i hyra för min etta. Har haft hyresfria somrar, sommarjobbat och läst sommarkurser så har blivit lite mer om man slår ut nettoinflödet minus utgifterna per månad. Om jag skulle få ut 17 000 per månad vid mitt första jobb skulle CSN ha kanske 700, men jag skulle ändå spara ett par tusenlappar, och så småningom spara ännu mer om lönen går upp.

Kent borde pröva att leva på 6000 kr per månad efter att hyran är betald. Han borde även tvingas köpa egen kurslitteratur och klara sina tentor, och åka buss eller cykla istället för att ta tjänstebilen från facket.

Min farmor och farfar är riktig arbetarklass som söp och rökte upp sina pengar när de jobbade istället för att spara, nu är de 70+ och lever på 14 000 kr per månad netto tillsammans. När den första av dem dör kommer den efterlevande sälja huset på grund av ekonomiska skäl.

Att leva på 27 000 kr istället för 32 000 kr för EN person måste ju vara såååååå svåååååårt. Du är duktig Kent, kämpa på! HEJA KENT!
Citera
2014-04-16, 15:51
  #166
Medlem
PaulPaljetts avatar
Kent verkar ju vara en sopa.

Jag tjänar bra. När jag behövde få mer pengar på sparkontot för diverse stora inköp (fordon, hus, båt etc) drog jag bara ner på konsumptionen av sådant som visserligen inte är onödigt, men inte heller fullt nödvändigt. Exempelvis skippa att köpa de där skorna eller den där jackan om det nu inte är så att jag verkligen behöver dem. Vipps så har man lätt de slantarna och mer därtill som Kentagent skall lägga undan för att påvisa löneskillnaderna. Fjantigt.
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback