Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2023-02-11, 11:52
  #1141
Medlem
senhackarens avatar
Är det roligt att ha omyndigförklarar sig själv? Hur fan tänker du människa?
Citera
2023-02-11, 12:15
  #1142
Medlem
Att vara ateist = de tror mindre de här intressen de behöver inte tro på Gud de behöver inte be till Jesus.
Citera
2023-02-11, 12:46
  #1143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Professor.Wer
Att vara ateist behöver inte innebära att att du aldrig kan tänka dig att vi människor har blivit skapade av en Gud eller att Gud existerar. Ateism innebär enbart att du inte tror på gud eller att du tar avstånd ifrån Gud. Det faktum att vi människor inte vet mycket om universum av allt som är möjligt att upptäcka är inget argument för guds existens. Att åberopa 'det mystiska' förändrar ingenting. Jag är ser mig inte som trångsynt. Jag skulle snarare påstå att det är enormt trångsynt att vara övertygad om att gud existerar när det vid tillfället helt saknas belägg för att för att Gud, eller något annat övernaturligt väsen, existerar. Jag är helt öppen för att gud existerar. I ljuset av ny kunskap så skulle jag naturligtvis ändra min uppfattning. För mig handlar religion inte om tro, utan det handlar om rationalitet och empiri.

Ateister tar avstånd ifrån Gud, Abraham, Allah, Jesus, Buddha och dylikt ateister tycker och tänker istället.
Citera
2023-02-11, 16:10
  #1144
Medlem
Jag tänker ateister har tänka och politik viljestyrka i religion jesuiterna tycker Gud är dålig figur och jesuiterna och muslimerna avskyr ateister.
__________________
Senast redigerad av TwoThousandSix 2023-02-11 kl. 16:16. Anledning: Finland
Citera
2023-02-13, 15:54
  #1145
Medlem
Jag valde ateist och politik vid ålder 18+ tidigare jag tycker blandning hiphop och massor sport.
Citera
2023-02-13, 16:02
  #1146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dallas-Texas
Visst är dom är så himla fyrkantiga i sitt tänkande så att det sjunger om det? Visst mussar, judar och kristna är trångsynta dom med. Men ateister anser ju sig själva att vara dom mest bredtänkta människorna som finns. För mig är det nonsens. Låt mig ge något exempel på varför jag tycker så.

Vi människor är en liten plutt på en liten plutt sten vid namn Tellus. Tellus är en planet av åtta i en så kallad galax. Enligt vetenskapen finna det miljontals om inte miljardtals galaxer. Vissa påstår t.o.m att det finns multiversum. Vi människor kan inte ens klara oss utanför vår jord. Börjar vi snurra i rymden kommer vi aldrig stanna.

Varför är ateister så trångsynta att dom aldrig kan tänka sig att vi har blivit skapad av någon/någon? När vi är så små, så fjuttiga. Vad fan vet vi egentligen?

Kära ateister. Sluta påstå att religiösa människor är trångsynta när ni är nästan värre! Att tro på religiösa urkunder är lika dumt som att tro att Gud inte finns och påstå det bestämt.
Det är ju det att det finns ett oändligt Universum som gör att det verkar otroligt att en ensam allsmäktig gud skulle kunna skapa hela Universum och allting i det!
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback