Citat:
Ursprungligen postat av
not_really
Blir alltid glad av att se kvinnligt medhåll. Man tappar nästan hoppet, de flesta som advocerar feminism är nämligen kvinnor. Finns män som gör det, som tror de får dat pussy av att göra det, men känner bara ett lugn i bröstet av att höra en tjej säga att de är emot sjuka fantasier som könsneutrala perspektiv.
Tjejer ska vara vad de vill vara, och det ska inte finnas en ideologisk baktanke. Det bästa människor kan göra är att inse att de är skapta för en viss typ av yrken och aktiviteter. Man ber inte en lax att klättra upp i ett träd.
Haha, sista meningen var som tagen ur mitt huvud
Nej men för att vara seriös så är det faktiskt så. Jag är så vansinnigt emot inkvotering så jag ryser varenda gång jag läser det. De arbetsplatser jag har haft där det har varit en ledning bestående av män har varit helt annorlunda mot andra, stryrda av kvinnor.
Själv bytte jag läkare förra veckan då jag blev tilldelad en kvinnlig. Nog kan de vara lika bra, men personligen känner jag mig mer bekväm med en manlig, de inbringar mer förtroende.
Missförstå mig inte, jag är väldigt stolt över att vara kvinna, men jag anser att man ska göra skillnad på könen, av den enkla anledningen att det är skillnad på könen.
I en relation skulle jag finna det ytterst oattraktivt med jämlikhet. Min man ska vara min man, med allt som det hör till.