Citat:
Ursprungligen postat av
Thinkingagain
Denna debatt var ju fullständigt kaotisk. De gick över precis som SD:are och SvP:are gör över till att gnälla på vänstervåldet, som absolut är ett stort problem, men som inte var frågan. Därmed förringades problemet som nu växer, och debatten var helt värdelös.
För övrigt blev man ju ganska trött när Mona vägrade inse att SD växer p.g.a. existerande problem ute i samhället, som den idiotiske vänsterextremisten trots allt hade rätt i.
Det fanns ingen tydlig frågeställning inför programmet och då ballar det lätt ur. Om man diskuterar nazismens framväxt är det ofrånkomligt att även beröra vänsterextremism eftersom att det är mot dessa våldet i allt väsentligt riktas. Frågan är om det överhuvudtaget är möjligt att
debattera nazismens framväxt.