Citat:
Ursprungligen postat av
dekanom
Grymt jobbat, grattis! Själv så är jag snusfri sen en vecka idag. Känns härligt men ibland sköljer suget över en som en tsunami. Men jag känner mig både piggare, gladare och lugnare vilket är stora plus!
Jag slutade av den huvudsakliga anledningen: ÅNGEST! Jag lider utav ångest från och till och snuset förvärrade detta något oerhört i perioder... Är det någon som känner igen sig i det här? Att en prilla under läppen skapar/ökar er ångest? Pga. detta så känns det inte särskilt svårt att sluta med tanke på vilket obehag snuset gav mig på slutet, den ökade ångesten alltså.
Och en sista grej som också är positiv: aptiten! Jäklar vad jag käkar, nästan jobbigt hehe... Men det kan jag behöva som är ganska tunn. Fortsätt kämpa alla där ute!
Jag vet inte om det ökade min ångest, men jag har varit deprimerad sen i början på året och snuset var en flyktväg för mig, typ. Man mår ju bra när man tar snus. Sen märkte jag att saker och ting inte blev bättre. Att jag lika gärna kunde sluta. Och det botade faktiskt min depression, jag mår mycket bättre när jag inte snusar.
Jag gör en lista på positiva saker med att sluta (för min del):
- Mer energi
- Bättre humör
- Friskare, känns som man orkar mer och får bättre flås
- Bättre andedräkt, behöver inte vakna upp och stinka ökensand i käften
- Mer motivation till att träna
- Tar tag i saker och får ut mer utav dagen, istället för att ta en snus och lägga sig i soffan
- Färre spontanitetssköp av snus vilket bidrar till en bättre ekonomi
- Vågar säga vad jag tycker, att sluta med snus gjorde att jag inte var lika bekväm och lugn - jag blev mer hetlevrad och vågar säga som jag tycker.
- Bättre aptit
Sen finns det nog flera saker, men de där är de som jag kommer på nu. Snus är ett sorts gift som hållit tillbaka mig i min personliga utveckling. Jag känner mig klart mer levande utan snus.