Citat:
Ursprungligen postat av
mace2442
men då kanske du nu då kan visa på dod:s uttalande och inte rysk propaganda då.
Att läsa mer av dina lögner ger inget, att titta på vad IMF säger ger något och de håller som vanligt inte med den ryska propagandan. Den enda sanning du fick till var att det inte får att jämföra. Ukraina har en framtid, det har inte Ryssland.
Pensionärerna har inte fått en enda rubel mer, däremot har de fått höjda priser på allt. Dock så kan de inte klaga då demonstrationer mot den ryska ockupationsmakten kan ge dödsstraff för föräderi
Nej Mace. När jag länkar till information som du inte tycker om, så kräver du flera länkar. Känd propagandateknik och jag tänker inte hoppa när du säger hoppa.
Den västerländske rapportören på plats i Sevastopol klagar inte på priserna. Han säger att de är stabila och resonabla. Några priser är lägre än förr och några högre, men det jämnar ut sig, säger han. Hundmaten kostar nu 40 procent mindre, det är inte speciellt viktigt, men det är en intressant detalj, en av få han angav.
Tass rapporterade våren 2014 att pensionerna tredubblades på Krim. Nu rapporterar Tass att pensionärerna kompenseras för inflationen och att det ryska mödrastödet består, trots den ansträngda budgeten. Rubeln har fallit och hryvnian också, men det är bättre på Krim än i Ukraina vad du än tror och ukrainska pensionärer lider svårt.
Ditt snack om dödsstraff avfärdar jag. De strejkande ryska lastbilschaufförerna, jag stödjer dem, lever i all välmåga. Om några pensionärer på Krim demonstrerar, så tro inte att de avrättas. Ibland häpnar jag över vad jag får läsa på flashback.