Matlagningsprogram är nästan det enda jag tittar på numera, förutom film då. Jag skulle gärna vilja veta vilka program ni tycker är bra, och ännu hellre varför.
Mina favoriter:
1. Good Eats - för att man får veta så mycket om varför man skall tillaga maten på ett visst sätt, för att få ut så mycket smak som möjligt. Mycket kemi och vetenskap. Alton Brown lagar dessutom enkla recept som vem som helst kan göra. Inga tryffelspäckade, champagnebräserade vaktlar där inte.
2. Iron Chef och Iron Chef America - för att det trots allt är kul att ibland se kockar som lagar tryffelspäckade, champagnebräserade vaktlar.
3. License to Grill - många bra recept och tips för grillen, och många bra marinader och kryddblandningar.
4. Cook Like a Chef