Citat:
Ursprungligen postat av
weldeye
Tack för alla svar, oerhört snällt av er!
Som sagt så har "sambon" inget att hämta här, oavsett om han anses som sambo eller ej (praksis är väl att man räknar att man varaktigt bott ihop efter 6 månader, men enligt lagen så är man sambos från dag ett, det räcker att syftet är att man ska vara sambos. I detta fallet gör det dock ingen större skillnad eftersom de bott ihop sådan kort tid så har de troligtvis inte hunnit göra några "gemensamma" köp ändå.
- Din mammas ex har ingen rätt till lägenheten ALLS eftersom hon bodde i den sedan innan (och det finns inga tvivel om saken eftersom hon bott där så markant länge, hade det varit någon månad kunde man kanske överklagat att det var ämnat att lägenheten skulle vara samboegendom)
Han får ta det han hade med sig in i förhållandet när han flyttar hur som helst då samboskapet är för kort för att man ska kunna anse att det gemensamma boendet ska bodelas (sakerna räknas fortfarande som din mammas enskilda egendom).
Så det är bara att kontakta kronofogden för avhysning. En polisanmälan
kan vara på plats eftersom han ockuperar hennes hem, men det kräver också att det finns grund för att hon är rädd för honom (hot, hot om våld, våld, aktivt motstånd till att hon är där). Hon har rätt att ta hyra/el/telefon avgifter från honom medan han bor där.