Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-02-26, 14:55
  #109
Medlem
Xylitol999s avatar
Att köpa bil är alltid en kompromiss. Därför rekommenderar jag att du behåller din Volvo som bruxbil men skaffar en cool bil vid sidan om. Det ger en helt annan frihet i bilvalet.
  • Nya bilar är inte coola! Möjligen visar de på status, livsstil osv men de är inte coola! Speciellt inte om du vill imponera på människor som har en liknande livsstil och ålder som dig. Ny bilar kanske i är coolt bland småglin och annat löst folk.
  • Nya statusbilar är en hopplöst dålig affär. Dyra i drift och rasar i pris.

Vill du vara cool på riktigt så satsa på en klassiker! Inget får folk att vända på huvudet som en klassisk bil i bra skick. Dessutom håller de värdet och går ibland att sälja med vinst efter ett par år.

Några exempel:

Jaguar E-type
Morgan
Porsche 911 eller 356
Mercedes SL
Rolls Royce
Ferrari
Aston Martin

Gillar man amerikanska bilar finns det även där en hel del klassiker
Citera
2014-02-26, 15:20
  #110
Medlem
Volvo V60 D6 hybrid, landar väl på dryga 600k. Inget som finniga tonårspojkar drömmer om men det är en fin bil med körglädje samt att den miljövänliga motorn som drivs på både el och diesel daskar till grannes BMW 535d vad gällande effekt.
Annars är väl porsche panamera en vacker skapelse om du vill bli coolare.
Citera
2014-02-26, 15:32
  #111
Medlem
Hade kört på någon grym BMW för ca 800 000.
Ta gärna upp 2 parkeringsplatser också

https://www.google.se/search?q=lada+...=isch&imgdii=_

M5'an är väl inte så stor dock
__________________
Senast redigerad av kaama 2014-02-26 kl. 15:37.
Citera
2014-02-26, 15:40
  #112
Medlem
Köp och bli cool.

http://www.motorward.com/wp-content/...er-sport-6.jpg

Älskas av alla utom vänsterextremister och avundsjuka grannar.
__________________
Senast redigerad av chillhunter 2014-02-26 kl. 15:43.
Citera
2014-02-26, 15:44
  #113
Medlem
Yundais avatar
En Skruttomobil eller en Shabillac kanske passar bra.
Citera
2014-02-26, 15:46
  #114
Medlem
SnowInformers avatar
Volvo 740 passar nog dig.
Citera
2014-02-26, 15:49
  #115
Medlem
valleros avatar
Du var ju inne på Porsche så med den utgångspunkten (dvs du behöver inte transportera fru, 3 barn och hund) så tycker jag Audi R8 har betydligt högre coolhetspoäng. Och ditt krav på 4WD vittnar ju om att bilen även ska vara en bruksbil och någorlunda praktisk. I Stockholm kollar nästan alla extra på en R8 men aldrig på Porschar som är överallt. Ferrari, Lambo eller andra extrema sportbilar är förvisso fantastiska åk, men är på tok för överspända för att göra ägaren cool.
Aston Martin eller Maserati är fina bilar men extremt dyra i drift och opraktiska.
Steroidpumpade "vanliga" bilar oavsett märke är heller inte cool. En "diskret" BMW M5 eller MB AMG är för vissa bilentusiaster säkert jättecool men gör inget som helst intryck på de flesta. Och de flesta förslagen i tråden är ju inte heller 4WD bilar.

Nej, en Audi R8 är en riktigt cool bil (t.ex. den där svarta på Blocket tidigare i tråden).
En modern, lättservad, problemfri, lättkörd supercar. Snygg som fan. Funkar lika bra på svenska vintervägar som på autobahn eller i stan. I want one myself!
Citera
2014-02-26, 15:53
  #116
Medlem
Ingen ny fet bil kan göra någon coolare. Ofta blir effekten den omvända. Möjligen skull en Tesla S funka, eftersom uppfattas mer som elbil än skrytbil. Nej, behåll Volvon och köp en klassiker (ej skrytbil, en fin gammal svennebil) till sommaren, typ en gammal VW-bubbla eller eller Volvo PV i lagom fint bruksskick. En Citroen DS är också väldigt cool och samtidigt helt oskrytig. Lycka till!
Citera
2014-02-26, 15:55
  #117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vallero
Nej, en Audi R8 är en riktigt cool bil (t.ex. den där svarta på Blocket tidigare i tråden).
En modern, lättservad, problemfri, lättkörd supercar. Snygg som fan. Funkar lika bra på svenska vintervägar som på autobahn eller i stan. I want one myself!

Ska ta och provköra en R8, den ser väldigt "kraftfull" ut, kanske för kraftfull för min smak. Ska definitivt ge den en chans.
Citera
2014-02-26, 15:58
  #118
Medlem
fejsetnr1s avatar
Corvette Stingray.
Citera
2014-02-26, 16:13
  #119
Medlem
Under---18s avatar
Ariel Atom/X-bow då
Citera
2014-02-26, 16:20
  #120
Medlem
Pangaea250s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vallero
Du var ju inne på Porsche så med den utgångspunkten (dvs du behöver inte transportera fru, 3 barn och hund) så tycker jag Audi R8 har betydligt högre coolhetspoäng. Och ditt krav på 4WD vittnar ju om att bilen även ska vara en bruksbil och någorlunda praktisk.!

På vilket sätt gör en Porsche Panamera inte transport av ev. familj möjlig? Det är ju den modellen som påtalats av de flesta i tråden.

Kan man ta ditt bilråd seriöst när du inte ser de tydliga skillnaden mellan Panamera och R8?
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback