Jag har min nuv laptop som primär filmdator, kopplad med vga-kabel till tv:n. Den klarar dock bara 720p och min tv 1080. Det känns lite drygt att inte kunna utnyttja min tv till fullo och dessutom laggar det på rejält ibland.
Jag är ute efter en laptop, gärna under 6000 kr, som klarar att visa flytande 1080-video genom hdmi till en tv. Den behöver inte nödvändigtvis klara det på sin egen skärm. Den ska helst vara mellan 13 och 15" för de tillfällen då man tar den med sig.
Jag har kollat runt lite i olika webbutiker men tänker att det är svårt att få deras sökfunktioner att "tänka" som jag gjort ovan.
Jag har en Acer just nu så jag är ingen modellbög utan kan tänka mig budgetmodeller så länge de klarar de jag är ute efter. Skulle uppskatta tips.
Är
http://www.prisjakt.nu/produkt.php?e=2083231 en okej dator eller drar det så vanliga Intel-grafikkortet även ner hd-video? Har inga planer på att spela datorspel på den.