Det här är bara lite röstfiske. Finns inte en chans att V och S skulle acceptera sådana här dumheter i sin budget om de vinner valet. Tror MP försöker hitta på lite förslag för att sedan kunna förhandla med att de minsann gjorde avkall på sin nyckelfråga om tak-över-huvudet-till-hela-världen och därför ska minsann S ge upp något vid eventuell regeringsbildning.
Hur kan de anse att det är en bra idé att genom konstgjord andning uppehålla ett system där romer tigger i varenda gathörn och skickar hem i stort sett alla pengar de får till Rumänien vilket verkar vara precis tillräckligt för att alla inblandade ska överleva, men inte mer än så. Det är direkt skadligt för framförallt romerna då detta system skulle möjliggöra för den rumänska staten att hålla igen på investeringarna för att integrera romerna och istället satsa på något annat av många sociala och ekonomiska problem i landet. Som någon skrev på första sidan så arbetar de sen många år med hjälp av EU att få in romerna på arbetsmarknaden men de skulle säkert inte ha något emot att lägga lite extra pengar på att motverka sexhandeln eller främja utbildningen i landet om Sverige skulle börja bära delar av kostnaden.
Det är som om Sveriges politiker är små barn. "Det är synd om dem, vi måste hjälpa stackarna!". Det är synd om massa människor, faktiskt om de allra flesta i världen där rumänska tiggare trots allt tillhör världens topp 10-15 rikaste procenten, men att ge några få tak över huvudet i Sverige är konstgjord andning och inget annat. Och varifrån ska pengarna komma? Är det pensionärerna som gott kan klara sig på lite mindre igen? Eller ska vi sparka några fler lärare? Kanske göra förorterna lite gråare? För inte ska vi väl norpa något av vår elit, de bästa av de bästa i vårt land som utan utbildning tjänar ynka 59800 kr i månaden tack vare sin senaste löneförhöjning den 1 november. Jag pratar givetvis om våra stackars hårt arbetande riksdagsledarmoter som arbetar så hårt att de inte har tid att närvara på omröstningarna i riksdagen. (
http://arbetet.se/2013/10/11/riksdag...-1-500-kronor/)
För inte är det så att vi behöver varenda öre och mer därtill för att exempelvis vända en ständigt accelererande negativ spiral i våra förorter, i skolan, i vården, på arbtesmarknaden, på bostadsmarknaden, polisväsendet, i kollektivtrafiken eller för att inte tala om de ENORMA kostnaderna som står framför oss i form av att uppfylla millenniemålen som Sverige tryckt ner i halsen på övriga världen (vilket jag i och för sig tycker är en bra investering). Och då har jag fram tills nu inte ens nämnt flashbacks favoritämne; integrationen som knappast skulle må bra av lite mindre satsningar.
Fan, avgå!