Citat:
Ursprungligen postat av
Hertigen
Enligt första videon på din sida så får man kommission på det ens värvade handlar för.
Vart kommer dessa pengar från?
Din fråga är exakt mitt i prick! De kommer aldrig.
Detta är exakt samma sak som ShoppingGenie, eller hur de nu stavade. Höll igång 2008-2012 innan de snabbt slog igen locket till lådan och skrattande sprang bort med pengarna. Samma folk i pyramidtoppen, några nya investerarnamn.
Det finns ingen produkt att sälja. Bara ett mindre datorprogram av sämre sort att ge bort gratis.
Nu inser man ju lätt att om programmet - appen - vore bra i sig själv för någon att ha, så hade företaget naturligtvis gett bort det gratis via någon programdelningssajt. Det finns liksom inget behov av ett led med "bortskänkare".
Teoretiskt kan man finna en liten inkomstmöjlighet där företag som gjort avtal med ShoppingSherlock (det finns dessväre inte några sådana att finna, men teorietiskt alltså) går med på att ge en liten rabatt till den kund som gör internetköp genom Shoppingsherlocks portal. Om handlaren då ger t ex 1% rabatt så får programdistributören en viss procent av rabattsumman. Det talas i reklamen om 5, 10, 20 eller för diamantmedlemmar hela 30%!
30% på den där första rabatten alltså.
Den distribuerade produkten är alltså inte kärnverksamheten. Eftersom man ger bort den för 0 (noll) kr så är värdet på den ganska exakt noll (0).
Däremot lovas guld och gräna skogar via olika "team", "binära ben", "downlines" osv, dvs ur pyramiden. Distributören kommer aldrig få några pengar ur de där påstått uppletade rabatterna men han kan få det ur sina rekryteringar.
För att få den stora äran att ge bort något gratis så får man först betala en rejäl slant. (I övriga världen brukar man få betalt för att marknadsföra saker, här är det tvärtom). I gengäld kan man få procent på nästa leds rekryteringar. Dvs ett pyramidspel. Ovan länkade video som lagts upp med material enkom från Shoppingssherlock centralt beskriver pyramiden på ett alldeles utmärkt tydligt vis. 99% av materialet beskriver pyramiden, 1% nämner fasaden, dvs delar av andras rabatter. Men naturligtvis inte ett ord om hur de pengarna egentliga ska flyta in.
Den lurendrejande lycksökaren Filiph Jacobsson, med uppgiven kontaktinformation: SKYPE filiphjacobsson, mail: filiphjson@gmail.com kanske kan förklara det närmare. Men det tror jag inte. Han är bara inne på att bygga sin pyramid, dvs lura så många som möjligt, och är helt fascinerad av vilka bondfångarmöjligheter internet erbjuder. Nästan bättre än ett nystartat galleri faktiskt.
Han är väl angelägen att få tillbaka sina 249$ i startavgift och att på något mystiskt sätt få täckning för sin månadsavgift om 35$.