Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2014-02-12, 16:03
  #1
Medlem
Har fastnat på 2 frågor som jag ej har något facit till

1. De minsta föremålen som kan ses i ett mikroskop är ungefär en våglängd stora. I ett ljusmikroskop har därför en minsta upplösning på ca. 0,5 µm. I ett elektronmikroskop används elektroner med energin 8.0 keV istället för att belysa föremålen. Hur små föremål kan ses i detta elektronmikroskop? (Du kan räkna klassiskt)

2. För ett ämne gäller att en elektron som exciteras från energinivån E(4) till E(6) ger upphov till tre spektrallinjer vid återgång till E(4). En linje med våglängden 726 nm, en med våglängden 638 nm samt en till.
a) Bestäm våglängden för 3:e linjen
b) Om bindningsenergin E(4)=-7,0 eV vilka energier motsvarar E(5) och E(6)

Har kollat igenom fysikboken samt formelsamlingen, men hittar inga formler som kan hjälpa mig att lösa dessa problem!
Har gjort () runt de siffror som ska vara nersänkta i uppg. 2 då jag inte kom på hur man sänker ner dom
Citera
2014-02-13, 03:58
  #2
Medlem
1. http://en.m.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_spectrum har ekvationer med våglängd och energi. Föreslår att du använder deras samband för upplösning, för vet inte vad de menar med upplösning riktigt.

2. Enda idén jag får är http://en.m.wikipedia.org/wiki/Rydberg_formula ...
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback