Känns först rent spontant som att borde bli en högre kaffekoncentration i mjölkkoppen men fan, nu när jag tänker efter så visst borde det ändå bli samma koncentration i bägge koppar... Hm. Så kan det vara ibland. Måste testa några andra med samma fråga imorgon!
Edit: Ojdå missade lite, läste inte igenom tråden.
Citat:
Ursprungligen postat av GoMute
Skall vi testa ett litet tankeexperiment för att styrka din tes? Låt oss säga att du har ett ankare som väger oändligt många ton. Detta ankare har volymen 1 dm^3 (1 liter). Om detta är i din båt (som självklart har en oändligt stor köl-area) så kommer båten sjunka och trycka undan oändligt mycket vatten. Men då vi slänger i ankaret så märker vi att ankaret bara tränger undan en liter vatten, alltså väldigt mycket mindre än den oändliga mängd som det tränger undan då det är i båten.
Slutsats: Det beror på ankarets vikt, volym och båtens egenskaper (tex köl-area och flytkraft). Troligen så skulle nog jag gissa på att vattennivån stiger eftersom ett ankare ofta är väldigt tungt och har en HÖGRE densitet än vatten vilket gör att det vatten ankaret tränger bort i båten är större i volym än det vatten den tränger bort då det släpps i vattnet.
EDIT: Högre kaffekoncentration i mjölkkoppen än mjölkkoncentration i kaffekoppen.
Som svar på andra frågeställningen så måste väl vattennivån snarare sjunka på grund av att ankaret har just högre densitet, då den på båten tränger undan vatten som motsvarar sin vikt, och i vattnet den mängd som motsvarar sin volym. Du för ett snarlikt resonemang, men förstår däremot inte varför du drar slutsatsen att vattennivån därför borde stiga?